0

С редиземно море, както всички красиви неща на Земята, не може да съществува вечно. Две тектонични плочи са в такова положение, че цялата красота на това море може просто да бъде изтрита от лицето на Земята в далечното бъдеще.

Според учените, континентите на нашата планета, макар и много бавно, непрекъснато се променят. Земната кора е разделена на тектонични плочи, които се движат над полутечната горна мантия, което води до постепенно пренареждане на континентите и образуването на различни геоложки характеристики в продължение на векове.

Сегашното разположение на континентите на Земята – Африка, Евразия и Америка – е само временно. Континенталните конфигурации са се променили драматично в миналото и ще продължат да го правят в бъдеще поради движението на тектоничните плочи.

А основната заплаха за Средиземно море е постепенният сблъсък на Африканската (Нубийска) плоча с Евразийската. Преди около 100 милиона години тези две плочи започват да се сближават, като постепенно затварят океанските басейни между тях. Самата планинска верига Алпи в Европа е резултат от този сблъсък.

Геоложките промени се случват много бавно и понякога са необходими милиони години, за да станат забележими. Скоростта на движение вече е милиметри. В крайна сметка Средиземно море може да бъде притиснато между две плочи в центъра на нов суперконтинент.

Както се посочва в различни изследвания, Европа ще се плъзне под африканската плоча и морето ще престане да съществува.

Но това е само една възможна проекция за това как тектоничните плочи на Земята могат да се изместят. Предсказването на конфигурацията на бъдещите суперконтиненти е трудно поради сложния и динамичен характер на тектониката на плочите, както и големите времеви рамки.

Историята ни показва, че Средиземно море е в много несигурно положение. Преди около 6 милиона години се е случило събитие, наречено Месинска криза на солеността, което е превърнало Средиземно море в огромен солен басейн за около половин милион години.

Покачващите се морски нива попречиха на Атлантическия океан да се влее в Средиземно море през Гибралтарския проток, отрязвайки го от жизненоважно водоснабдяване.

Средиземноморският регион e особено уязвим към тези промени, тъй като се намира в относително топла и суха част на планетата, което кара морската вода да се изпарява много бързо.

*Източник:rbc.ua/Vesti.bg