В ашингтон планира да изразходва около 250 милиона долара от средствата за чуждестранна помощ за депортиране на хора от зони на активни конфликти. Това включва около 200 000 украинци и 500 000 хаитяни, съобщи „Уошингтън пост“, позовавайки се на проектодокументи.
По време на президентството на Джо Байдън на украинците и хаитяните беше предоставена временна закрила, която им позволяваше да останат в САЩ, ако не могат да се върнат в родната си страна, съобщи БГНЕС.
С встъпването в длъжност на администрацията на Тръмп, Вашингтон затегна имиграционната си политика. Президентът Доналд Тръмп обеща да наложи по-строги закони за мигрантите и да стартира „най-голямата програма за депортиране в историята на САЩ“, чиято цел е да изведе от страната между 15 и 20 милиона мигранти.
Според проектодокументите предложението е било подготвено след изявление на Министерството на вътрешната сигурност от 5 май. В изявлението се посочва, че имигрантите, които доброволно напуснат САЩ и се върнат в родните си страни, ще имат право на помощ в размер на 1000 долара.
Освен украинци и хаитяни, в проектодокументите се споменават и афганистанци, палестинци, либийци, суданци, сирийци и йеменци, които биха могли да станат други цели на програмата за депортиране.
Триша Маклафлин, говорителка на Министерството на вътрешната сигурност на САЩ, потвърди автентичността на документите, но ги описа като „остарели“. Маклафлин добави, че министърът на вътрешната сигурност Кристи Ноем не е взела „окончателно“ решение относно временния статут на закрила за Хаити или Украйна.
Според проектодокументите, прегледани от вестника, Бюрото за население, бежанци и миграция (PRM) на Държавния департамент ще финансира програмата за доброволно презаселване със средства, отпуснати от Конгреса за чартърни полети или търговски самолетни билети.
Държавният департамент потвърди, че работи с Министерството на вътрешната сигурност за осигуряване на „подкрепа за пътуване и финансови стимули“, за да насърчи мигрантите да напуснат страната доброволно.
Предложението на администрацията на Тръмп беше критикувано, включително от бивши правителствени служители, които го определиха като нехуманно и противоречащо на дългогодишните идеали на САЩ.
Според противниците на плана, републиканската администрация принуждава търсещите убежище да се върнат в страни, където са „изложени на риск от убийство“. Те също така поставят под въпрос дали планът представлява злоупотреба с чуждестранни помощи, предназначени предимно за подпомагане на бежанците и тяхното презаселване.