С воя 46-и рожден ден днес актьорът Владимир Карамазов ще посрещне щастлив.
Успехите му в професионалния път не спират. Последното, с което творецът се похвали, е изложба със снимки на затворници от Белене, която освен че е подредена в Двореца, ще излезе и в лимитиран тираж 300 броя на хартия. „Производството на книгата към изложбата „На тяхно място“. Тя съдържа селекцията от изображения, включена в изложбата в Националната галерия. Лимитиран тираж от 300 броя. Може би книгата е добър начин за онези от вас, които живеят извън София или България и няма да могат да посетят изложбата“, споделя Карамазов в своя личен профил в Инстаграм. Владо предлага и поръчка с лично съобщение в мрежата.
Тур
Вчера, в навечерието на най-личния си празник, Карамазов проведе тур в галерията. Той представи фотографския си проект, като разказа за пътя, който е изминал, за да влезе зад стените на затвора в Беленe, и за подбудите, които са провокирали интереса му към темата за свободата и опита му да се постави на мястото на лишените от нея. "По тази логика реших да изследвам "лицето на злото" с обратна перспектива - аз, свободният физически човек, който живее в затвора на собствената си свобода. Насочих творческите си усилия към местата, където свободата категорично липсва – затворите", споделя той. Изложбата "На тяхно място" на Владимир Карамазов съдържа общо 81 фотографии, видео- и аудиоинсталации, както и автентични предмети и обекти от затворническите килии, които представят осъдени на лишаване от свобода лица, които изтърпяват зад решетките на затвора в Белене най-тежката присъда - доживотен затвор без право на помилване.
Тема
Пред радио София Владимир Карамазов разкри, че актьорската професия много му е помогнала в идеята и интереса към темата. "Когато влязох в Академията, едно от нещата, на които ни учат там, е да наблюдаваме и да си отправяме вниманието към хора, които са интересни личности, които имат история и които са рошавите гарги на нашето общество. Да ги наблюдаваме и след това да се опитваме да ги пресъздаваме в ролите си.
Това продължи дълго време и като си малък, съзнанието ти започва да работи натам. Винаги съм искал да видя какво е в един затвор, какво се случва там, какви са хората вътре, как говорят, как гледат“, казва актьорът. Признава, че когато започва да снима през 2019 г., си дава време да напредне във фотографията. Когато това се случва, знае, че именно животът на хората в затвора ще бъде първият голям проект, който ще реализира. "Зло има и винаги ще има, така е създаден светът. Въпросът е, че в последно време ние станахме доста нетолерантни към всичко. Прекалено лесно осъждаме, прекалено лесно взимаме страна, всичко стана прекалено елементарно.
Този проект не беше замислен да се показва на публиката. Тръгнах да го правя за себе си и за лишените от свобода хора. Идеята беше аз да ги заснема и след това да им покажа възможно най-добрата страна от тях самите. Да се погледнат за първи път по един различен начин – на добри хора, защото във всеки един от нас има добро и лошо, в тях – също“, споделя Владимир Карамазов. Изборът на заглавие на изложбата "На тяхно място" идва спонтанно, тъй като в нея има много теми, над които човек да се замисли. "Хората, които осъждат толкова лесно, не се замислят, че всеки един от нас може да бъде на тяхно място, всеки може да се озове в затвора. В затвора в Белене има около 320 човека, аз знам историите на 200 от тях.
Това е една изключително голяма палитра от истории, различни една от друга. Когато аз опознах тези истории, си казах – благодаря на живота“, посочи актьорът и фотограф.
Освен изложбата Владимир Карамазов планира и съпътстваща програма, в центъра на която са образователни програми и ателиета. В тях ще вземат участие социолози, педагози, журналисти, експерти от Министерството на правосъдието и изкуствоведи от Националната галерия, както и самият актьор фотограф. Основната тема на тези събития ще бъде превенцията на рисковете от насилие в учебните заведения и обществената среда.
Изложбата "На тяхно място" може да бъде видяна до 1 юни 2025 г. в Националната галерия "Двореца".
Псевдоним
Карамазов всъщност е псевдоним на Владимир Александров. Роден е през 1979 г. в София. Завършва актьорско майсторство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Надежда Сейкова и доц. Веселин Ранков през 2002 г. През същата година се присъединява към трупата на Народен театър „Иван Вазов“. Получава артистичния псевдоним Карамазов от режисьорката Лилия Абаджиева за ролята на Ромео. През 2002 г. става част от трупата на Народния театър. Още за първата си роля като щатен актьор е отличен с номинация за наградата АСКЕЕР 2003 за изгряваща звезда за ролята на Иван Сенебирски в спектакъла „Албена“ от Йордан Йовков, реж. Иван Добчев. Негови роли са още: Валентино в „Както ви е угодно, или Дванайсета нощ“, Флоризел в „Зимна приказка“ и Рос в „Макбет“ от Уилям Шекспир, Леандро в „Кралят елен“ от Карло Гоци, Мейкъл в „Макбет“ от Йожен Йонеско, Хоров в „Службогонците“ по Иван Вазов, Пердикан в „С любовта шега не бива“ от Алфред дьо Мюсе, Дездемона в „Отело“ и Едмънд в „Крал Лир“ от Уилям Шекспир, Христо Б. Петков в „Хъшове“, Гуидо Верниг в „Празникът на Бакхус“ от Артур Шницлер, лорд Горинг в „Идеалният мъж“ от Оскар Уайлд, Гюстав в „Балът на крадците“ от Жан Ануй, Ален Рей в „Богът на касапницата“ от Ясмина Реза, Андрей в „Танцът Делхи“ от Иван Вирипаев, Шалимов в „NEOДАЧНИЦИ“.
През този сезон на сцената на Народен театър „Иван Вазов“ можете да гледате Владимир Карамазов в спектаклите „Идеалният мъж“, „Богът на касапницата“,„NEOДАЧНИЦИ“ и „Антихрист. Глави VIII, X, XI“.
Освен изключителен актьор Владимир Карамазов е и брилянтен фотограф. Започнал да се занимава със снимане, когато осъзнал, че актьорската професия малко или много го кара "да живее в балон". Затова решава да излезе от зоната си на комфорт и да започне да снима нетипични образи, или "чешити", както самият Владо ги определя. В търсене на перфектния кадър той пътува из цяла България. Сам разпитва из селата, за да го насочат към хора, които са интересни.
Белене
Влезе в култова роля на Марлон Брандо и Антъни Куин
През февруари Владо Карамазов стана зет на Пепеляшка в Младежкия театър. Той играе главната роля в последния спектакъл „Трамвай Желание“, чиято премиера бе на 7 февруари. Тя е емблематична за легендарните Марлон Брандо и Антъни Куин. Звездата от „Откраднат живот“ си партнира заедно с Веселина Конакчийска, която се прочу като Пепеляшка от едноименния спектакъл на Любомир Колаксъзов в същия театър. Конакчийска играе застаряващата южняшка красавица Бланш Дюбоа, която се мести в Ню Орлийнс при по-малката си сестра Стела, за да забрави някои травматични събития в личния си живот.
Там обаче се сблъсква с неприязънта на своя зет – полския емигрант Стенли Ковалски (Владимир Карамазов), груб и невъздържан мачо, който заплашва да разкрие тайните от миналото й. Постановката е на Антон Угринов, а останалите роли са поверени на Божидар Йорданов, Зорница Маринкова, Ивана Керанова, Йордан Върбанов, Кирил Недков, Кънчо Кънев, Ния Кръстева, Мая Бабурска, Моника Иванова. Преводът на пиесата на Тенеси Уилямс е на Евгения Панчева, сценографията и костюмите на Ванина Цандева, а музиката – на Калин Николов.