0

И нститутът „Сервантес“ в България ще има нов дом и то какъв – една от най-знаковите къщи в София, построена от дядото на Кирил Маричков.

Догодина е планирано центърът на испанския език и култура да се премести на ъгъла на булевардите „Дондуков“ и „Васил Левски“, в първата сграда у нас, построена в стил „ар нуво“ в началото на ХХ век. Сега предстоят дейности по реставриране на външни и вътрешни орнаменти и някои належащи преустройства, обясни директорът на института у нас Хуан Карлос Видал.

5gmedia.bg

Известна като „къщата на Функ“, емблематичната сграда е изградена по поръчка на австрийския лекар доктор Адолф Функ. Навремето е била в края на града, но толкова впечатляваща с европейската си фасада, че софиянци си правели дълги разходки само да я зърнат. Дядото на покойния рок идол – Киро Маричков, я създава по съвместен проект с друг изключителен архитект за епохата си - Георги Фингов. В къщата първоначално се настанява първата у нас гинекологична клиника. При социализма е национализирана и там се помещаваше БЧК. Днес е собственост на наследниците на друг известен български гинеколог – д-р Борис Тричков.

Киро Маричков

 Киро Маричков

Институтът „Сервантес“ открива първото си седалище у нас през 2006 г., като тогава то се намира в сградата на бившето американско посолство на ул. „Съборна“. За церемонията у нас дойдоха принц Фелипе и принцеса Летисия, които днес вече са крал и кралица на Испания. По-късно центърът на испанския език се премести на ул. „Света София“ до площад „Света Неделя“.

Там обаче е тясно за многобройните културни прояви и стотиците курсисти, които изучават у нас езика на Сервантес.

Освен новината за новия дом на института, Видал представи пред испаноговорещите журналисти у нас и културната програма за годината. През 2025 предстоят цикъл от концерти на виртуози на испанската китара, премиери на книги, испански филми, както и гостуване на племенницата на гениалния поет Федерико Гарсия Лорка - Лаура, през ноември. В края на тази седмица пък у нас ще бъде една от най-известните режисьорки на иберийската култура – Аранча Агире, която представя свои документални филми, сред които лентата за една от най-известните танцови трупи в света - тази на Морис Бежар.