П амбос Агапио стана преподавател по танци и то не къде да е, а в университета. От миналата година латиното е СИП в Софийския университет, а той е много щастлив, защото студентите избират именно неговия предмет. „Танците дават всичко, едновременно са движение, спорт, а всеки знае колко е полезен той за здравето. В същото време музиката, ритъмът е лек за душата. Така че съм щастлив, че студентите избират все повече да танцуват”, сподели пред „Телеграф“ кипърецът. Освен в Софийския университет от тази година учи на латино и студентите в НАТФИЗ. „Също така преподавам във френската гимназия, 127-о училище, в момента разговарям и с други деца. Тази инициатива с децата дойде като идея по време на ковид кризата. Тогава животът спря, хората се застояха, децата не ходеха на училище. И така аз създадох „Танцувай за здраве”, идеята е да научим децата да се движат и забавляват едновременно. Жена ми води занимания за деца в школата всеки вторник и четвъртък. Радвам се, че има доста желаещи. Бих посъветвал родителите да записват и насочват децата си към танците. В залата се създава една друга среда, момчетата се възпитават да бъдат джентълмени, момичетата дами. Учат на естетика, обноски, създаваш нови приятели”, добави танцьорът.
Страст
Любовта на Памбос към танците му идва именно когато е дете. „Бях на 9 години, в училище учихме танци, кипърски и гръцки. Тогава се появи в мен това желание да танцувам. Бях добър, забелязаха ме и ме взеха за професионалния състав, когато бях на 14. Тренирах много, направиха ме солист. И така в мен се появи желание да бъда професионален танцьор. Започнахме да танцуваме по фестивали, обиколил съм всички континенти, танцувайки”, разказа Памбос.
Дисциплина
Следва казарма. „На 18 влезнах в казармата, това малко ме отдели, защото тя беше 26 месеца, но е хубаво, учиш се на ред, на правила“, спомня си той. Всъщност Памбос е бил дисциплиниран. Още на 16 години започва да работи като танцьор по различни таверни. „След казармата със сигурност имах една цел и това беше да се занимавам с танци. Заминах за Англия, намерих си работа в таверна и така открих балните танци. Записах се в една школа и започнах да тренирам. Имаше дни, в които нямаше пари за храна, за да си платя урока по танци, и винаги избирах тях. Тогава един приятел ми подхвърли: „Защо не заминеш за България. Там има страхотна спортна академия. Ще учиш, ще вземеш диплома“. Веднага проверих и вече имах цел и посока”, спомня си Памбос. Връща се в Кипър през лятото, танцува по различни ресторанти, спестява пари, а с тях заминава за България. Записва се в университета. „Веднага проверих къде може в свободното ми време да уча спортни танци. Записах се в една школа, след това започнаха състезания. В България също танцувах в една таверна и така изкарвах пари за издръжката си. Не беше лесно, но аз имах една цел”, добавя той. Цел, която следва.
Мечта
Така през 1998 открива първата у нас школа по танци. „Имаше клубове по спортни танци, но аз исках да преподавам социални латино - салса, меренге, бачата и т.н. Така създадох школата. Само за 2 години бяхме хит. Правехме латинопартита, фестивали по салса, залата буквално се пръскаше”, казва той. И добавя, че по това време идва и предложението да участва в предаване на Слави и да създава дори концепция за танцово шоу с него, което буквално го изстрелва на върха. Във всяко едно нещо е напълно отдаден и пълен перфекционист.
Спомня си, че за да научи перфектно всички детайли на салсата, заминава за Куба и живее като кубинец близо 5 месеца. „Заминах напълно сам, за да пия вода от извора, както се казва“, с усмивка разказва той. След това заминава за Испания, за да научи фламенко. „Обиколих света с танците. С моята група „Лос Памбос“ от 2004 съм танцувал в над 50 държави по света“.
Семейство
Все пак остава да живее в България. Казва, че София е любимият му град. „България ми даде всичко. Даде ми образование, семейство, дом, работа. Обичам България. София е страхотно място, уникална столица, на по-малко от час има планина, можеш да караш ски, на 3 часа е морето. Има всичко“, добави той.
Гордее се с децата си
Памбос е баща на три деца, с които много се гордее. Най-малкия Крум май ще го наследи, защото обича и не спира да танцува. „Ние вкъщи не танцуваме, но пък Крум не спира. Измисля си цели хореографии и после бърза да ни ги покаже“, разказва Памбос. Макар и да не са танцьори, другите му две деца са също изключително артистични. „Голямата ми дъщеря Елия е актриса. Тя учи в НАТФИЗ и е много талантлива. Синът ми Адриан също е актьор по душа и е футболист“, хвали се гордият татко. Заедно със семейството обича да се разхожда, да обсъждат различни теми, да си говорят. А вечер се събират и играят различни игри. „С малкия играем често нинтендо, по мъжки. А иначе семейно „Не се сърди човече“, казва той.
Направи школа по зайбекико
Последната страст на Памбос е зайбекико. Това е типичен гръцки танц, който макар и да изглежда лесен, е доста труден за изпълнение. Състои се от сложни стъпки, подскоци и прикляквания в размер 9/4, но пък научиш ли го, можеш да смаеш всеки. Междувременно Памбос води школата си всеки вторник и четвъртък, а сега му предстои организирането на най-големия фестивал - Балкански салса конгрес. „Гордея се с това, за 17-а година ще е. Събират се танцьори и почитатели на танците от цял свят - имам гости от Гърция, Испания, Куба, Франция. Тук е важно, че не само учим стъпки и фигури, а се наслаждаваме и радваме на живота“, завършва той.
Опитайте халуми и се разходете до Пафос, ако сте в Кипър
Заради всичките си ангажименти Памбос няма много време да пътува до родния Кипър и все пак се прибира през лятото и понякога по Великден. Съветва всички, ако имат възможност, да се докоснат до този слънчев остров. „Опитайте халуми. Правят го по специална рецепта. Иначе хапваме много октоподи, скариди, калмари и, разбира се, суфлаки. Задължително, ако искате да се докоснете до историята – Пафос. За море Айя Напа, уникални плажове. За голям град харесвам Ларнака. Има всичко. А аз съм от Никозия, това е родният ми град“, завършва той.
Мариана Маринова