О т 4 млн. ха гори 2 млн. ха са застрашени да изчезнат заради климатичните промени. Това прогнозира пред „Телеграф“ доцентът от Лесотехническия университет и бивш зам.-земеделски министър Георги Костов. Той визира иглолистните гори в долния пояс и голяма част от издънковите дъбове и част от буковите. Доц. Костов посочи като застрашени космат дъб, благун на някои места, също така зимен дъб, все издънкови насаждения, както и голяма част от церовите насаждения. Причините са физиологични, но и стопанисването в миналото.

Шистов нефт

Основната причина е, че издънковите гори не са семенни (поникнали от семе) и не са дълговечни. Просто фазата на старост настъпва много по-рано, свързана е със захрастяване, последвана от фаза на колапс, обясни Георги Костов. Той добави, че след време възниква нова система, но процесът е много бавен. Тези видове, на които се залага сега, като цер, космат дъб, са надежда, но трябва да бъдат подмладени и трябват много лесовъдски усилия, защото е нужно да остане семенен подраст, а не издънка.

„Ситуацията в световен мащаб показва, че има все по-голям натиск върху горите, въпреки че в България е по-различно, тъй като имаме много строго законодателство. Всъщност Европа е единствена в света, в която горите подобряват площта, която заемат“, увери доцентът. Той изтъкна, че Северна Америка губи гори, Южна Америка и Африка също – поради икономичски натиск. „Семенните гори на Канада и Аляска са в песъкливи и бедни почви, но в тези почви на малка дълбочина има шистов нефт и това обрича на унищожение лесовете, когато този нефт се вади, но никой не говори по тази тема“, възмути се Георги Костов. Според него шистовият газ в Добруджа е последната надежда на газовото лоби.