Това лято Валентин Стоянов ще чукне юбилейните 60 години. Той води курсове по билкарство от 1995 г., a през 2021 г. завършва фитотерапия и хомеопатия към Лондонски университет.

Билкарят от Берковица е от по-новото поколение експерти, които ползват старата българска лечителска традиция в комбинация с разработване на нови и нови рецепти и формули. Споделя, че заедно със съпругата и техния екип събират вълшебни растения из най-чистите места на Стара планина и Родопите. Напоследък обаче изследват и адаптират към родните условия опита на степните знахари и достиженията на алтернативната медицина на Индия и Китай.

По повод лятното слънцестоене и празника Еньовден разговаряме с Валентин Стоянов за тайната магия на лечебните растения. Публикуваме първата част от интригуващия ни разговор с уговорката, че не препоръчваме самолечението, а при проблем е желателно човекът да се обърне към специалист.

- Г-н Стоянов, как ще почетете Еньовден, наричан от народа ни и Свети Иван Летни – закрилника на билкарите?

- Празника ще почетем с посрещане на Слънцето, а после ще тръгнем да берем билки. Правим ритуала – изработване на венец със 77 билки и половина. Като половинката е за една болест, която още няма име – символ на новите болести, считани за неизлечими. В скоба само ще кажа, че нелечими болести реално няма, стига, разбира се, да не са направени в лаборатория, както напоследък се случва.

После според обичая събираме дечица и възрастни хора, играем хора, а накрая минаваме през изработения еньовски венец за здраве. Всеки бива наръсван с мълчана вода. Според поверието тя се приготвя от вечерта и става лековита на следващата утрин.

- Празникът се чества на 24 юни, но реално е свързан с момента на лятното слънцестоене, което е на 21 юни. Вярва се, че около тези мистични мигове по смяната на сезоните билките стават по-лековити от обичайното. Вие излизате ли точно в този период с цел да съберете определени растения?

- Аз и моят екип непрекъснато берем билки, които имат различна периодика в зависимост от географския им пояс и височина. Ако говорим за по-високи места, там има някои билки, които точно сега стават готови за бране. Всичко зависи от лечебния им потенциал и кога той ще бъде най-висок.

- Споменахте еньовския венец, считан от нашите деди за свръхцелебен, с който те са се лекували цяла година. Аз обаче се чудя могат ли в един поход да се съберат 77 билки, или това е по-скоро някаква митологема, фолклорна хипербола?

- Определено може толкова вида да се съберат, никак не е пресилено. Ако вземем да ги изреждаме – те са много. Дори сега в Балкана, ако дойдете с мен нагоре, много от билките са почти цъфнали. Ние най-вече ги събираме в тази част на страната, тъй като, слава на Бога, районът остана чист, незасегнат от промишлени и селскостопански замърсители през годините. В същото време растенията са доста богати на активни вещества.

- Как гледате на някои твърдения за наличието на енергийни зони, в които е добре да се берат растенията за здраве?

- Вероятно има и такива находища. За мен по-важното е мястото да е чисто в екологично отношение, далеч от замърсявания, които в момента не е тайна, че има много. Както вече споменах, нашият район е доста чист. А и реално ние берем билките на високо. По-надолу тук-таме някой може да е изхвърлил автомобилна гума, но не нещо по-сериозно. За тази цел следим непрекъснато и почистваме природата. От тази година има доброволци, които също се отзовават и са ни от голяма помощ.

- Има ли проблем с чистотата на билките в България?

- Има, да, особено около житните полета (или с други култури), над които се пръскат пестициди със селскостопанска авиационна техника. Затова стриктно избягваме тези места. Ходим предимно в Родопите и в Стара планина откъм Берковския Балкан. От връх Миджур докъм Лакатник – това е една ивица около 100 км, хабитат на чудни лечебни растения.

- Битува една интересна теория, че човек трябва да се лекува с тези растения, които са в района, където се е родил или живее?

- Според мен това е точно така. Мога да ви споделя, че като обикалям селата и градовете, ми прави впечатление, че тази година има много лепка и змийско мляко край къщите и блоковете. Според мен те не са поникнали случайно там – явно хoрата, които живеят наоколо, имат нужда от тях.

- За какво помагат?

- Лепката дава детокс и очистващо действие на лимфата и черния дроб. Змийското мляко помага при сериозни проблеми със стомашно-чревния тракт и червата, особено при различен тип туморни образувания. В комбинация с други билки също върши много добра работа за прочистване на черния дроб. Прави ми впечатление, че тези неща съвпадат и с проблемите, заради които хората ме търсят напоследък.

- От това, което казвате, излиза, че неслучайно Господ е дал тези растения край домовете ни. Сега се сещам, че пред моята кооперация в столичния квартал „Лозенец“ сякаш от нищото никне акация, а напоследък и шипка се яви. Те за какво може да са знак?

- Обърнете внимание, защото акацията има специфично бъбречно действие за висок креатинин. Оказва благотворен ефект още при проблеми с жлъчката и при високо кръвно. Трябва обаче да се приема ограничено време в рамките на до 10-14 дни. Шипката съдържа много витамин С, носи физическа издръжливост, има антиоксидантен ефект. А в комбинация с други билки има синергичен ефект, като подсилва действието им.

- Сега в София липите са цъфнали, но никой не ги бере като едното време. Защо?

- Нямаме я вече тази култура. Точно това е и една от целите ни – чрез курсове и различен тип събития младите и техните родители да се запалят отново по природолечението, а то да стане част от храненето и бита ни. Иначе липата се води сред зимните чайове, носи здраве и удоволствие, като може и сега да се пие. Има успокояващо, противовъзпалително и диуретично действие. Помага при настинки, простуди и главоболия. Липа и шипка например е страхотна комбинация.

- По повод предстоящия празник да ви попитам и за растението еньовче. В какво се крие неговата магия?

- В продължение на 10 години ползвам бялото еньовче. То е безценно с това, че способства да се изхвърлят от тялото токсините, които натрупваме, докато се храним с всякакви вредни или неподходящи за нас продукти. Жълтото еньовче оказва благотворен ефект при депресия и нервно напрежение. Разбира се, има и други полезни свойства – било за далака или панкреаса.

- Така като ви слушам, май ще се окаже права пророчицата Ванга, която все е повтаряла, че за всяка болка има билка. Не е ли малко пресилено това твърдение?

- Не е пресилено, специфичното тук е, че за да има ефект, както е закърмен с майчиното мляко, така човек трябва да бъде закърмен и с билките. И колкото на по-ранна възраст се случи това, толкова по-добре. В бъдеще това, което на всеки от нас предстои, идва по-бързо, ако не се взимат билки, и по-бавно или няма да се случи, ако се взимат. Говоря за проблемите със здравето.

- Искате да кажете, че както коластрата е добре да се приема от бебето, така и билката, за да се заложи програмата й в човешкия биокомпютър, образно казано?

- На децата от година и половина нагоре според мен може да се дават билки. По-късно вече употребата им е добре да стане част от възпитанието им. Идеята е младите да знаят лайката или камшикът за какво са или когато ги заболи гърлото, какво да вземат, когато паднат и имат рана, какво да наложат, че да се възстановят.

- Но някои билки се считат за алeргени. За малки деца какво бихте препоръчали?

- Ако се замислите, те си започват още от кърмачета със семе от копър срещу коликите, лайка за стомахчето. Ако вървим по-нагоре към 2-3 години, може да се ползва риган. Имахме случаи с деца, които имаха паразита острици. Майката и бащата също се изследваха и се оказа, че и те ги имат. Тук карамфилът и пелинът ги вадят от тялото. Но хайде, тези са доста витални, ама не са толкова опасни, колкото тениите – кучешки и котешки.

- За средна възраст какво помага за виталитет?

- Виталитетът идва от правилно функциониране на организма, когато не е натоварен от отрови и метаболитни отпадъци, паразити. Най-вече е добре да се прави поне два пъти годишно прочистване с пелин, карамфил и орех.

Неслучайно дълголетниците на танзанийския остров Пемба ги употребяват. Наша позната разговаря със 120-годишен жител, който й споделя, че всяка сутрин островитяните дъвчат карамфил и пелин при ставането си от сън. Има сведения, че там живеят дори по-възрастни хора – 130 г. и нагоре, които науката още не е изследвала.

- Значи за един пенсионер животът там тепърва започва. Освен тези растения, които споменахте, кои други са препоръчителни за 60+?

- Да речем глухарчето, репеят, пиреят. Те са препоръчителни даже още от 45 нагоре да се приемат няколко пъти годишно. Около 50 г. и нагоре идва т.нар. хайдушка билка – ранилист. Тя е силна, затова трябва да се взима в по-малки количества. Може да се комбинира с котешка стъпка или с Иван-чай. Всички са антиоксиданти, а ранилистът профилактира дегенеративните заболявания. С други думи – пази ДНК-то ни да не се промени с течение на годините, в противен случай тръгват раковите клетки.

Следва продължение...