0

Н ай-старият надпис, провъзгласяващ Исус Христос за Бог, бе открит под пода на израелски затвор. Артефактът, обявен за "най-голямото откритие след свитъците от Мъртво море", сега е изложен във Вашингтон, където ще остане до юли 2025 г.

Съдба

Древната мозайка е открита случайно от затворник в затвора Мегидо, който ровил пода в търсене на път за бягство. Вместо шахта към свободата престъпникът разкрил основи на древен храм. Така е установено, че в района има нещо ценно. Скоро след това в двора на зандана учени откриват древногръцки надпис на възраст от 1800 години. След разчитането му е установено, че той упоменава едно дарение: „Богобоязливият Акептос дарява масата на Бог Исус Христос като спомен“.

Риби

Мозайката от 54 квадратни метра е украсявала първата молитвена зала в света през 230 г. сл. Хр. Находката също включва някои от най-ранните изображения на риби. Според експерти те ни препращат към свидетелството на Лука (9:16) за чудото на Исус, при което той умножава две риби, за да нахрани тълпа от 5000 души.

Рибата древният символ на християнството също присъства върху римската мозайка.

 Рибата  древният символ на християнството  също присъства върху римската мозайка.
klove.com

Карлос Кампо, главен изпълнителен директор на музея, нарича мозайката "най-великото откритие след свитъците от Мъртво море", докато неговите колеги отбелязват, че това е всъщност "най-важното археологическо откритие за разбирането на ранната християнска църква".

Доказателство

Алегре Савариего, куратор на изложбата, коментира: „Мозайката представя нови физически доказателства за практиките и вярванията на ранните християни, включително първия археологически артефакт, съдържащ фразата „Бог Исус Христос“.

Реставратори работят по уникалната находка в двора на затвора в Мегидо.

 Реставратори работят по уникалната находка в двора на затвора в Мегидо.
yahoo.com

Мозайката е намерена в израелската долина Мегидо, където християните вярват, че ще се проведе последната битка със злото – Армагедон, според библейското Откровение.

Разкопките, проведени от археолози от Израелския орган по антиките (IAA), са продължили четири години.

Офицер

Мозайката включва и името на римския офицер, който финансира изграждането й по време на римската окупация на Юдея.

Изследователите предполагат, че това може да докаже, че римляните са съществували съвместно с християните до известна степен мирно въпреки многобройните истории за войни, кланета и преследвания от онези времена.

Друг надпис върху уникалната находка гласи: „Гаянос, римски офицер, търсейки честта, от собствените си пари, направи мозайката“.

Разкопките в района също така откриват близкия римски лагер, което допълнително подкрепя тезата, че е имало мир между двете групи – на окупаторите и на ранните християни.

Молитвената зала или църквата (част от която е била и мозайката) вероятно е била изоставена, защото Шести легион на Римската империя е бил преместен в Трансйордания - област, разположена на изток от река Йордан.

Жените в църквата

Мозайката също така съдържа имената и на пет жени, подчертавайки важната роля на Евите в първата християнска църква. В допълнение към Акептос надписът гласи да "помним Примила, Кириаки и Доротея и накрая Кристис".

Боби Дюк от Музея на Библията във Вашингтон разяснява пред в. „Дейли мейл“: „Това е може би едно от най-важните археологически открития за разбирането на ранната християнска църква. Например мозайката подчертава решаващата роля на жените в ранната църква чрез факта, че пет жени са споменати по име в нея. Мозайката представя и изобилие от нови данни за църковните историци, както свитъците от Мъртво море направиха за библейските учени“.

Изследователите разкриват още, че няма информация, която да обясни защо тези жени са споменати поименно, но намират това за изключително сензационно и необичайно.

„Въпреки че те са били очевидно важни за общността, надписът не ни казва дали са били покровители на общността (като Акептос), или мъченици, или почитани по някаква друга причина“, обясняват от Музея на Библията.

В 11 сандъка паното пътува до САЩ

Мозайката в момента е консервирана, докато текат проучванията. Археолозите са я отделили внимателно от пода на затвора, а после са я поставили в 11 отделни сандъка, чрез които е транспортирана до САЩ. Там е представена като: „Мозайката Мегидо: Основи на вярата“. След края на изложбата уникалното пано ще се върне в Израел и ще бъде поставено на постоянна експозиция на точното място, където е било открито. За целта затворниците от Мегидо ще бъдат преместени в друг затвор.

IAA обаче беше критикувана заради прехвърлянето на такава важна част от историята на християнството в Музея на Библията във Вашингтон. Откакто отвори врати през 2017 г., управата му беше принудена да върне хиляди предмети, включително древна месопотамска плоча и хиляди глинени папируси, изнесени от Ирак.