Т ези дни всички световни медии тиражират вестта за сирийския затвор „Сайдная“ в столицата Дамаск, в който се търсят оцелели след свалянето на режима на Башар Асад. Случайно или не занданът, станал символ на свободата, всъщност носи името на прочутия християнски град Сайдная, наричан и сирийския Йерусалим. Там има Богородица, носеща същото име, която прави чудеса още от VIII век.
Бягство
Теолози коментират, че след началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. повечето християни не само от града, а и от цялата страна, вече са емигрирали. Ако техният брой е бил около 10 на сто от населението, то днес е под 3%. Междувременно вече не се говори за сирийски православни, гърци, арменци, асирийци или маронити, а само общо за християни в даден град – толкова малко са станали представителите на тази религия. Доста уязвими сега са и представителите на господстващата религия в древната страна - исляма. Мнозина от мюсюлманите се опасяват, че скоро държавата може да загуби светския си характер и да бъде наложен един войнствен ислям. А ако сценарият се разиграе както в Турция, то някои от древните православни храмове вероятно ще бъдат превърнати в джамии.
Ханаан
Сирия се споменава многократно в старите библейски текстове. Обещаната от Бога земя на юдеите Ханаан, включва и крайбрежните части от тази страна. Според Стария завет именно от този район Хирам е изпратил кедър, злато и работна ръка, за да помогне на цар Соломон при изграждането на храма (3 Цар. 5:1–10, 18; 9:11).
Някъде в района на Дамаск пък Авраам спасил племенника си Лот. Самият Лот разговарял с ангелите, които на свой ред го спасили от божия гняв, излял се над градовете Содом и Гомор. Този старозаветен герой присъства и в Корана, където се смята за пратеник на Бог (Божи пророк) в градовете на греха – Содом и Гомор.
Знамение
Чудеса и знамения обаче стават и в наши дни в Сирия. На 27 километра от столицата се намира град Сайдная, където има 40 манастира и църкви. В антиохийския манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ се намира чудотворна икона на Дева Мария. През 2020 г. по време на ковид-пандемията се случило чудно знамение. Монахиня, родом от Египет, свидетелства за следното: „Докато гледах иконата на Дева Мария, я чух да пита сина си: Иисусе Христе, моля те, вдигни епидемията (коронавируса) от света. Но Господ отвърна лицето си. Девата продължи да моли сина си, но той отказваше да я изслуша. В един миг проговори, казвайки следните слова: „Този свят е отчужден от мен, светът е лишен от милост, любов и молитва“.
Чудотворната икона на Богородица от Сирия.
По-късно калугерката получава друго видение, в което Божията майка от иконата я уверява, че Иисус е склонил и ще оттегли заразата от света.
Война
С тази икона и други реликви, намиращи се в манастира, се свързват още множество чудеса. При гражданската война няколко ракети се насочили към обителта. Едната паднала, но не избухнала. Втората от типа земя-земя летяла към святото място. „Тъкмо да го порази, Богородица се пови в небето в сияние и отклони адската машина встрани“, разказва игуменката на манастира майка Верона. Чудото е потвърдено и от генерал от сирийската армия.
Манастирът в чест на Богородица Сайднайска.
Архивите на манастира разказват, че чудотворната икона на Света Богородица е донесена от гръцки монах на име Теодор през VIII век. Православният манастир е основан от византийския император Юстиниан I през 547 г.
Любомир Старидолски