0

В сички Христови църкви, ползващи новоюлианския календар почитат на 4 декември Света Варвара.

Тя е родена около 270 г. в семейството на аристократа Диоскор от Никомедия, Мала Азия. Преданието реди, че за да я предпази от похищение, баща й я затваря в кула. Там младото момиче е осенено от Божия дух и става християнка. Възмутен от решението й, бащата нарежда да я бичуват, след което получава съгласието на управителя на града Мартиан да я осъди на смърт. Варвара е обезглавена около 306 г. Според легендата още на същия ден жестокият баща и управителят са поразени от мълния.

Светицата често се изобразява на фона на оръдие. 

 Светицата често се изобразява на фона на оръдие. 
wdtprs.com

Гробницата на мъченицата става източник на чудеса. През VI век мощите на Света Варвара са пренесени в Константинопол. През XI век част от тях са преместени във Венеция, а през XII век останалите отиват в Киев, където и до днес се съхраняват в катедрала „Свети Владимир“.

Закрила

През вековете историята за възмездието, достигнало палачите на мъченицата, добива широка популярност в цял свят. И когато през XIV век в Европа отекват първите топовни изстрели, напомнящи светкавиците и гръмотевиците, артилеристите избират за свой покровител именно Света Варвара, като дори кръщавали на нея своите оръдия. Италианци и испанци наричали и оръжейниците Санта Барбара (santabarbara), а иконата на светицата задължително присъствала в барутните погреби и арсеналите.

Орденът Санта Барбара

 Орденът Санта Барбара
dvidshub.net

Миньорите също я почитали. Първата им работа при започването на нов проект била да направят малък олтар с нейната икона, за бъдат благословени по време на работа. Това се правело за всеки нов тунел и за всяко ново разклонение. Днес в Полша 4 декември е официален Ден на миньора.

Православие

Иначе тази дата във всички християнски държави се счита за празник на артилеристите. В България началото на тази традиция е поставено сравнително скоро - през 2005 г., по предложение на инициативен комитет от Шуменския военен факултет и с благословията на тогавашния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил.

Шествие

Доста почитан е култът към светицата в Украйна. Там всяка година на 4 декември се извършва тържествено шествие с нейните мощи около църквата на Михайловския манастир до Киев. Литийно шествие с иконата й се извършва и в Москва, след като през 1995 г. с указ на президента Борис Елцин този ден е обявен за празник на ракетните войски.

Коняк и ябълки

Гръцките артилеристи честват празника още от 1829 г., когато страната извоюва своята независимост от Османската империя.

Празничен водосвет в 4-ти артилерийски полк в Асеновград.

 Празничен водосвет в 4-ти артилерийски полк в Асеновград.
Фейсбук

На 4 декември същата година е създаден Първият артилерийски дивизион в армията, носещ името на мъченицата. От тогава до сега на тази дата всички посетители и гости на гръцките артилерийски части се черпят с коняк и ябълки.

Награждаването на американски артилеристи на 4 декември.

 Награждаването на американски артилеристи на 4 декември.
media.defense.gov

Луи XIV

Във френската армия празникът се почита от 1671 г. със създаването на ,,Полка на кралските стрелци”, чийто командир е самият крал Луи XIV. Той е създаден като пехотен, но впоследствие е обучен да служи и с оръдия. Ето защо той се счита за първото щатно артилерийско формирование във френската армия.

В Страната на шансона тя е покровителка и на пожарникарите. А причината е вярването, че небесната застъпничка е повелителка на огъня и с нейната милост може да се очаква успешното завръщане на всеки пожарникар.

Ордени

В армията на САЩ 4 декември също е съпроводен с големи армейски тържества. Тогава става връчване на специални ордени, учредени на името на Света Варвара. Могат да ги получат както военнослужещи, така и граждански лица, служещи в артилерията на сухопътните войски и в артилерията на морската пехота.

Народът ни я наричал Баба Шарка

Според българските народни вярвания на Света Варвара от Бога е дадена особена сила да спасява от неочаквана смърт, от мор и от други внезапни бедствия. Но най-известна е тя като Баба Шарка - покровителка на детските болести. Представата за нея е като грозна, куца и рошава стара баба, която се подпира на патерица. В миналото на празника й три, пет или седем деца отивали на бунището, носейки на гърба си дърва и боб. Там го варели и го оставяли за Баба Шарка. За здраве и за омилостивяване на болестите жените месели пресни погачи, приготвяли и обредно вариво и го раздавали с мед по махалата.

Празникът се наричал още Варварица, Варваринден или Женска Коледа. На този ден млади девойки "варварки" с нови премени обикаляли по къщите и орисвали хората на щастие и берекет. Стопаните ги дарявали за благодарност с боб, сушени плодове, ябълки и брашно.