П о данни на статистиката близо 212 000 българи носят името на св. Георги, като те и близките им вероятно ще посетят родните храмове на 6 май. Небесният конник е почитан и от източните, и от западните християнски църкви, а също така и в исляма. Изглежда това не е случайно, защото много икони на светеца са се проявили като чудотворни и лечебни. Ето само някои от тях, свързани с България.
Монаси
Едно чудно изображение на Победоносеца привлича поклонници от цял свят в Гложенския манастир, община Тетевен. Монаси разказват, че древното изображение там твори истински чудеса подир молитва. „Няма да сгрешите, ако напишете, че иконата тук помага при левкемия и рак. Има доста случаи за това“, разказа калугер, служил там дълги години.
Самото изображение също е изключително интересно. То представлява малка сребърна икона, която е вградена в по-голяма дървена рамка с житийни сцени. Реликвата е донесена от киевския княз Георги Глож. Има поне три предания за това. Според едното Глож поискал и получил разрешение от цар Иван-Асен ІІ да отседне по тези места, търсейки спасение от преследвачи татари. Втората версия гласи, че през 1230 г. княз Георги Глож участва със свой отряд в битката при Клокотница и помага на Иван-Асен II да разгроми византийския император Теодор Комнин. Трета история разказва, че князът с дружината си помогнал на българския цар да свали възкачилия се на престола Борил. Според историците по-вероятна е именно третата легенда. Основание за това дават данните, че Иван Асен II си възвръща бащиния престол след 10-годишно изгнание в Галичкото княжество (Западна Украйна).
Днес манастирът непрестанно приема богомолци, а всички идват заради неговата приказна красота и заради чудотворната му икона.
Под тепетата
Но Победоносецът, смятан за закрилник на земеделието и армията, има още доста прославили се икони. В Пловдив например местните разказват за чудесата на св. Георги в едноименната черква.
Цялата статия може да прочетете в броя на 3 май (сряда) на в. „Телеграф“ и неговото сп. „Чудеса и Вяра“. Не изпускайте още уникални и интригуващи четива в списанието за духовност на България, което излиза всяка сряда с вестник „Телеграф“.
Любомир Старидолски