Н овопостроеният от Иран самолетоносач за дронове „Шахид Бахман Бакери“ официално бе приет на въоръжение във ВМС на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция (IRGC – КГИР) на 6 февруари.
Той е първият представител на нов клас, който може да се нарече дрононосач. Церемонията се състоя в южното пристанище Бандер Абас, на брега на Персийския залив.
Опериране
Дрононосачът (морски съдове с полетни палуби, предназначени за транспорт и опериране с дронове) носи няколко ескадрили безпилотни самолети, може да ги изстрелва и да осигури кацането им, както и да управлява различни разузнавателни и ударни дронове. „Шахид Бахман Бакери“е резултат от преустройството в периода 2022–2024 г. на контейнеровоза Perarin. Към неговата конструкция е добавена триъгълна палуба, завършваща на носа със „ски скок“ (трамплин) по подобие на съветските леки самолетоносачи. Зад оригиналната настройка има полетна палуба за вертолети. Корабът носи името „Шахид (мъченик) Бахман Багери“ в памет на командир на КГИР, който загива в Патак (Ирак) по време на Ирано-иракската война от 1980-1988 г.
Ъгловата палуба с вертолети Bell и Ми и с витлови и реактивни дронове.
Корабът е първият носител на безпилотни летателни апарати в състава на ВМС на КГИР. Той бе пуснат на вода на 28 ноември 2024 г. за първите си морски изпитания край Бандар Абас, където бе построен. С това бяха подчертани амбициита на Техеран да има способности за океанско присъствие в Персийския залив, в Арабско и Червено море.
Началникът на генералния щаб на иранската армия Мохамад Багери заяви на церемонията, че преди Ислямската революция (1978-1979 г.) над 90% от иранското военно оборудване е било вносно, докато сега повече от 90% от него е местно производство.
Създаването
„Шахид Бахман Бакери“ е първият носител на самолетен тип дронове, конструиран за тях от самото начало. Преди трансформацията е контейнеровозът Perarin (IMO: 9209350), построен през 2000 г. в корабостроителницата Hyundai Heavy Industries в Улсан (Южна Корея) под надзора на класификационната организация Germanischer Lloyd за иранското параходство Oghianous Khoroushan Shipping, базирано на остров Киш. При строителството заложената икономична продължителна скорост е 15,7 възела; максималната скорост е 22 възела; дължината е 240,2 m; широчината е 32,2 m; газенето е 7,8 m. Но работата по преустройството не се ограничава до монтирането на летателна палуба. Под нея трябва да има хангари за дронове, складове за оръжие, гориво, работилници и стаи за почивка на екипажа. С други думи е извършена доста мащабна работа по създаването на военен кораб.
Контейнеровозът Perarin (IMO: 9209350)
Двигателят е B&W 8K90MC с мощност 20 000 KW. Товароносимостта на кораба е 41 978 DWT. До 2009 г. носи името Iran Kerman, в периода 2009-2012 е Silver Craft, а след това е Perarin. На 22 май 2022 г. започва трансформацията му в дрононосач с полетна палуба, а първите разузнавателни снимки за това се появиха на 8 юни с.г. Корабът бе спуснат на вода през 2023 г. и оттогава се дострояваше на кея.
Авиокрило
Морските изпитания за Shahid Bahman Bagheri започнаха на 13 ноември 2024 г., когато той напуска кея в Иранския корабостроителен и офшорен индустриален комплекс, разположен на запад от Бандар Абас. Пълното представяне на кораба бе на 6 февруари 2025 г. Тогава бе демонстрирана палуба с базирани на нея новите реактивни СТЕЛТ дронове JAS-313, палубен вариант на показания през 2013 първи ирански СТЕЛТ самолет F-313 Qaher; ударни дронове Shahed 129; модифицирани със спирачна кука дронове Ababil-3N; многоцелеви вертолети Bell Model 206/Model 212 и Ми-171; дронове с вертикално излитане и кацане Homa VTOL; разузнавателни дронове Mohajer-6. В трюма на дрононосачът има док за 30 бързоходни щурмови катера.
Ъгловата палуба с вертолети Bell и Ми и с витлови и реактивни дронове.
Командирът на КГИР ген. Хосейн Салами заяви на церемонията, че дрононосачът има автономност от една година. Стана ясно и че корабът разполага с напълно обзаведена полева болница с операционна зала, сърдечносъдово отделение, кабинети по рентгенология и стоматология. Има и спортни съоръжения, включително спортна зала, фитнес и футболно игрище.
Въоръжение
„Шахид Бахман Бакери“ има собствено бордово въоръжение, включително пускови установки за противокорабни крилати ракети в задния край и купол с автоматично оръдие на носа. Пространството зад надстройката може да се използва за различни цели, включително като палуба за хеликоптери и дронове с вертикално излитане и кацане, както и за допълнителни ракетни установки контейнерен тип. Корабът според иранските официални лица има и ПВО и ПРО ракети с малък и среден обсег; оборудване за събиране на радарна и комуникационна разузнавателна информация (SIGINT), система за радиоелектронна борба (ESM) и кула за управление на полетите на летателните апарати.
По информация на irna.com., reuters.com, bbc.com, cnn.com, dir.bg
