В Тик-Ток, в YouTube и на други места има много видеоклипове, в които потребителите тикат скилидки чесън в носа, а след това ги изваждат и демонстрират изобилно разбъркана слуз. Авторите на видеата вярват, че по този начин чесънът лекува хремата, но дали е така?
Кратък отговор: Не, чесънът не помага. Течността, която гордо се показва в клиповете, се появява поради дразнене на носната лигавица по този начин.
Когато нещо попадне в синуса, се отделя повече слуз от обикновено, а съществуващата хрема може да се задържи и даже да се влоши. В допълнение чесънът съдържа масла, които могат да доведат до обрив вътре в носа или кървене.
Не на последно място чесънът може просто да се забие в ноздрата и да причини запушване на дихателните пътища, а също така да увеличи риска от инфекция поради увреждане на защитната бариера на лигавицата.
В същото време чесънът наистина може да бъде полезен, но не и ако си затапвате с него носа.
Симптоми
Самата хрема е само симптом на основното заболяване, настинка или вирус. Невъзможно е да го излекувате, няма лекарство за това. Всичко, което можете да опитате да направите, е да облекчите симптомите. Състоянието преминава средно 7-10 дни след появата. Когато се оттегли, сополите изчезват.
Чесънът не е лекарство и няма ясни препоръки за употребата му. Проучванията показват, че веществата, съдържащи се в него, имат полезни свойства. Никой обаче не гарантира възстановяване.
Като цяло, ако не обичате чесън, тогава не е необходимо специално да го добавяте към менюто си. В същото време чесънът се използва в алтернативната медицина като средство за лечение и предотвратяване на определени заболявания и състояния, включително настинки. Потенциалните терапевтични свойства на растението се приписват поради вещества, съдържащи се в него. Но няма недвусмислени доказателства за ефективност на чесъна при настинка.
Резултатите от едно от проучванията показват: приемането на 400 мг екстракт от чесън два пъти на ден в продължение на 8 седмици намалява възпалението при хората. Освен това чесънът съдържа полифеноли, които помагат за борба с оксидативния стрес. Това е състояние, когато в тялото има твърде много свободни радикали - молекули, които увреждат клетките.
Хипертония
Употребата на лук и чесън може да окаже положителен ефект за подобряване на състоянието при хора с високо кръвно налягане (хипертония) и диабет, пише сайтът Мед хийл, позовавайки се на резултатите от изследване. За да определят количествените и качествените ползи за здравето от лука и чесъна, авторите на проучването от нигерийския Федерален технологичен университет са изолирали екстракти от тях и след това са изследвали инхибиращите им ефекти върху различни ензими. Специалистите са проучили и антиоксидантните свойства на екстрактите.
Ангиотензин-конвертиращият ензим (ACE) е специален ензим, отговорен за преобразуването на хормона ангиотензин, който повишава кръвното налягане и регулира съотношението между водата и натрия в тялото. Една от разновидностите на ангиотензина кара кръвоносните съдове да се стесняват, повишавайки кръвното налягане. Следователно веществата, отговорни за понижаването на нивата на ACE, се използват за лечение на хипертония.
Алфа-амилазата е ензим, който помага за смилането на въглехидратите в червата и ускорява освобождаването на глюкоза в кръвта. Потискането на действието му е един от вариантите за контрол на кръвната захар при консумация на високовъглехидратни храни.
В хода на изследването учените са стигнали до заключението, че екстрактите от лук и чесън намаляват ефективността на ACE и алфа-амилазата. Въз основа на това изследователите смятат, че двата продукта, както в естествената им форма, така и под формата на екстракти, могат да бъдат включени в терапевтичния режим при лечение на хипертония и диабет.
*Автор: Цвета Дилова