Т ази година на 23 април е Томина неделя и се почита паметта на Свети Тома, един от 12-те Христови ученици, известен с прозвището Неверни. Правят се курабийки, отново се месят козунаци и се боядисват яйца, които се раздават за починалите роднини и близки. Вярва се, че на Томина неделя се раздават за упоменание на мъртвите ни близки (както и съботата преди нея) червени яйца, курабии, козунак и кой каквото от сърце му се е откъснало или е имал под ръка.
Наименованието Тома Неверни идва от евангелските писания, които разказват, че когато мълвата за изчезналото тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал и за да се убеди в чудото, поискал да пипне раните от гвоздеите, с които Исус бил прикован на кръста.
Традицията повелява на Томина неделя жените повторно да боядисват яйца и да ги раздават, този път за душите на покойните си близки, като вярват, че така ще ги предпазят от превъплъщаване. Имен ден празнуват Тома, Томислав, Томислава. В Североизточна България и Бесарабия първият понеделник след Томина неделя се нарича Софинден, Сувия, Сувинден. На него се правят ритуали за предотвратяване на суша. Според народните представи този ден е „хаталия”, т. е. лош ден. Затова традицията повелява да се спазват някои забрани. Жените не перат и не трябва да сушат дрехите. Стопаните не копаят и не сеят, „за да не изсъхва храната”. Не се вари мляко, за "да не се вдига" млякото на говедата и да не стават рани“. На Софинден се изпълнява интересен стар обичай за предпазване на хора и добитъка от болестта „топалък” - да не окуцяват. Рано сутринта на празника, още преди да е изгряло слънцето, жените връзват на един кол на оградата вълнен парцал или мъжки навуща и наричат: ”Тука да остане топаллъка!” и „Кол да куца, кон да не куца, кол да куца, вол да не куца, кол да куца, чиляк да не куца!” Някъде обичаят включва диалог между две жени: едната пита "Ко вързиш? Другата отговаря: „Топаллък вържа”! Наричат Томина неделя и „Великден на умрелите”, защото жените носят и раздават на гробището червени яйца за „Бог да прости”.
Така на Томина традиционно се правят курабийки и се раздават. На Томина неделя жените повторно боядисват яйца и ги раздават за душите на покойните си близки, като вярват, че така ще ги предпазят от превъплъщаване.
При ястията се готви всичко, както за Великден или пък за друг ден, няма ограничения. Особено популярни са различните видове курабии, които могат да бъдат гарнирани с боядисани яйца или с нещо друго по желание. Ето няколко идеи по темата с курабийките от receptite.com.
Уверението на свети апостол Тома Неверни.
С орехи
Начин на приготвяне:
- 400 г кисело мляко
- 400 г захар
- 700 г брашно
- 3 яйца
- 1 ч.л. сода бикарбонат
- 350 г смлени орехи
Начин на приготвяне:
Смесват се млякото, содата, яйцата, захарта и брашното. С лъжица се взима от сместа и се овалват в смлените орехи малки топчета. Слагат се в намазнена тава и се пекат на 200 градуса.
С извара
Начин на приготвяне:
- 250 г безсолна извара
- 2 яйца
- 4 с.л. захар
- щипка сол
- 1 ванилия
- 10 г бакпулвер
- 250 г брашно (2 ч.ч.)
- 1-2 с.л. мляко за намазване
- захар за поръсване
Начин на приготвяне:
С миксер или с лъжица се разбъркват до гладка смес изварата, захарта, яйцата, солта и ванилията. Прибавя се предварително пресятото с бакпулвера брашно. Омесва се меко, леко лепнещо тесто. Разделя се на 16 еднакви парчета, които с навлажнени или намаслени ръце се оформят на топчета. Подреждат се в тава върху хартия за печене, на малко разстояние едно от друго, понеже леко се надуват. Пекат се в предварително загрята фурна, на умерена температура – 180 градуса, за 12 минути. Изважда се тавата от фурната, с четка, потопена в млякото, се намазват курабиите и се поръсват с кристална захар (в момента нямах прясно мляко, така че ги намазах с вода, но ред по ред - понеже са горещи, веднага изсъхват и захарта не може да се захване добре – т.е. намазвам един ред, поръсвам със захар и продължавам със следващия ред). Тавата се връща отново във фурната и курабийките се запичат до златисто.
Медени
Необходими продукти:
- 4 с.л. разтопен мед
- 1 ч.ч. пудра захар
- 4 яйца
- 2 с.л. размекнато масло
- 10 г бакпулвер (1 пакетче)
- 6 ч.ч. брашно
- 2 ванилии
- по желание орехови или други сурови ядки
Начин на приготвяне:
Яйцата се разбиват предварително и от всички продукти се замесва тесто. Правят се малки топчета, които се нареждат на разстояние в намаслена тавичка. По желание върху всяка курабийка се забожда орехова или друга ядка. Пекат се в слаба фурна.
Хрупкави
Необходими продукти:
- 8 яйца
- 500 г захар (2 ч.ч.)
- 500 г разтопена мас (2 ч.ч.)
- 30 г амонячна сода (3 пакетчета)
- 3-4 с.л. кисело мляко
- 3-4 ванилии на прах
- 1,750 кг брашно - за мекото тесто
- щипка сол
За декорация:
- зърна от кориандър - по желание
- кристална захар
- 2-3 жълтъка
Начин на приготвяне:
Яйцата се разбиват добре със захарта. Внимателно се добавя разтопената и леко охладена мас, като биенето продължава. Амонячната сода се разтваря в киселото мляко и когато шупне, се добавя към сместа. Брашното се пресява 2 пъти и постепенно се добавя към тестото заедно с ванилията. Омесва се меко тесто. Разделя се на 3 топки и се прибира в хладилник да отлежи около 30 минути. Взема се първата топка и се разточва с точилка на кора с дебелина около 2-3 мм. С помощта на формички или чаша се изрязват зайчета, пиленца, агънца, кръгчета и т.н. Нареждат се в ненамазана тава. Отгоре се намазват с разбитите жълтъци с 1 с.л. вода и обилно се поръсват със захар. По желание се слагат зрънца от кориандър за очички. Пекат се в умерена фурна. Може да се украсят с боядисани яйца.
Меки с шоколад и банани
Необходими продукти:
- 2 и 1/2 ч.ч. брашно
- 1 ч.л. сода
- 1 ч.л. бакпулвер
- 1/4 ч.л. сол
- 4-5 с.л. какао на прах ( може и подсладено)
- 1 ч.ч. захар
- 1/2 ч.ч. масло
- 1 ч.л. екстракт от ванилия
- 1 ч.ч. настърган черен шоколад (около 150 г)
- 2-3 меки банана, намачкани на пюре
Начин на приготвяне:
Смесете брашното, хлебната сода, бакпулвера, какаото и солта (сухата смес). Разтопете на много слаб огън маслото в по-големичък съд и след като махнете от котлона прибавете захарта, прибавете към тях пюрето от банани, разбитото предварително яйце и ванилията и бъркайте, докато стане хомогенна смес. Прибавете постепенно сухата смес и накрая настъргания шоколад. Объркайте добре. Вземете със супена лъжица от сместа и поставете върху намаслена тавичка за печене, може да оформите в лека форма на бисквитка. Печете около 15 минути в предварително загрята на 180 градуса. След като извадите от фурната, оставете курабийките още 2 минути в тавата да се отпуснат и след това ги преместете в чиния.
Войнишки
Необходими продукти:
- 1 ч.ч. захар
- 1 ч.ч. кисело мляко
- 1 ч.л. сода бикарбонат
- 2 яйца
- много малко олио
- брашно - колкото поеме
- жълтък за намазване
- захар за поръсване
Начин на приготвяне:
Содата се разтваря в млякото. Всички продукти се омесват заедно до получаване на средно меко тесто. Правят се топчета, които се намазват с жълтък и се поръсват със захар. Пекат се на силно загрята фурна.
Названието за войнишки идва от популярността на тези курабийки навремето сред армията, когато имаше наборна служба. Майките и бабите на войниците им ги правеха. Лесни са и издържат дълго.