Н АСА опитва да обясни на народите по света красотата на Космоса и всеки ден публикува забележителни снимки от различни точки на Вселената, в това число и на нашата планета. В повечето случаи красивото е символ на големи космически трагедии, но на снимка чудесата на Вселената изглеждат прекрасни. А може би там някъде ще намерим приятелски настроени братя по разум или пък има неща, за които да се боим – отговорите тепърва предстоят.
Шоколад
Това не е гигантска маса течен шоколад, а северният полюс на Марс, набразден от спирали. Всяка зима този полюс развива нов външен слой с дебелина около един метър, съставен от въглероден диоксид, замръзнал от тънката местна атмосфера. Този нов слой се отлага върху воден лед, който съществува целогодишно. Силни ветрове духат от центъра на шапката, обусловени от въртенето на планетата, и допринасят за спиралната структура.
Калмар
Този гигантски небесен калмар е мъглявина, открита през 2011 г. Отличава се с характерна синя емисия от двойно йонизирани кислородни атоми, която стои в контраст на фона на огромна червена област, съставена от водород. Намира се на около 2300 светлинни години разстояние. В мъглявината Калмар ясно се виждат три масивни звезди, каталогизирани като HR8119.
Импресионизъм
Не е абстрактна картина на някой импресионист с биполярно разстройство, а са вихрите в атмосферата на Юпитер. Снимката е направена от космическия апарат Juno на 16 декември 2017 г. Той е летял на около 13 хиляди километра над облаците на Юпитер. Наблъскан с всякакви инструменти, Juno изследва най-голямата планета в Слънчевата система, откакто влезе в орбита около нея през юли 2016 г.
Леща
Изглежда като една, но са две галактики. По-малката и по-близка до нас е точно в центъра на голямата. Гравитацията на близката издърпва светлината от далечната галактика около нея и създава ефект, наречен гравитационни лещи. Космическият телескоп Webb с това изображение показва пълен пръстен на Айнщайн, с големи детайли, видими и за двете галактики.
Синьо
Това не е полумесецът на Луната, а на Венера. Бледото петно под нея е Международната космическа станция. Снимката е направена с телескоп посред бял ден на 5 април в ясното небе над Шорлайн, Вашингтон, САЩ, в 11,57 ч. местно време. МКС лети на 400 км над Земята, а по това време Венера е била отдалечена на близо 45 млн. км.
Сестри
Според древната митология Плеядите са 7 сестри, преследвани от похотливия Орион и спасени от Зевс, който ги възнася на небето. Тук Луната среща този звезден куп. Явлението се нарича окултация и е изключително рядко, но подобна среща ще има всеки месец до 2029 г., след това чак през 2042 г. Фотосът е направен в Кантабрия, Испания, на 1 април.
Три
Мъглявината Трифида с номер М20 се намира на около 5000 светлинни години в съзвездие Стрелец. Това е регион в нашата галактика, изобилстващ от места за образуване на нови звезди. Ясно се виждат трите различни вида мъглявини – червени емисионни (доминирани от светлина от водородни атоми), сини отражателни (произведени от прах, отразяващ звездната светлина) и тъмни (където плътни облаци прах се появяват в силуета).
Дупка
Учените спорят как се е образувала дупката (горе вдясно) на Марс, която е около 100 м в диаметър и е заобиколена от лек лед от въглероден диоксид. Предполага се, че е създадена от удар на метеор. Смята се, че подобни дупки са портали към обширни подземни пещери. И как тези тунели са по-защитени от суровата повърхност на Марс, което ги прави относително добри кандидати за живот. Тези дупки са сред основните цели за бъдещи изследвания от роботи и хора.
Сияние
Сияние от светещи облаци в нощта и преливаща светлина на залязващите слънчеви лъчи е заснето на 10 юли. То се отразява в спокойните води на езерото Валентуна край Стокхолм, Швеция. Тези ледени облаци са на ръба на Космоса, на около 80 км над земната повърхност. Те се образуват, когато водните пари, изтласкани в студените горни слоеве на атмосферата, кондензират върху фините прахови частици, доставени от разпадащи се метеори или вулканична пепел.
Лунатици
На 12 март туристи и други любопитни хора се събраха на площадка за наблюдение на града, от която се вижда от птичи поглед Манхатън, Ню Йорк. Бяха заснети на фона на Луната, която се появява над големия град през деня.
