0

Т ези дни сайтът на НЛРС СЛРБ популяризира доста необичайна информация, чийто източник е Ваньо Контев, известно име в рибарските среди, запален спинингист пъстърваджия, радетел за чиста природа и етичен риболов. Той е един от организаторите на зарибяванията на река Искър в района на столицата с пъстърва.

Апел

Тези дни Ваньо Контев отправи следния апел към риболовците, посещаващи реката в тази й част:

„Пъстървите, обитаващи река Искър в софийската й част, са красиви, борбени и пълнят душата. За мен е изключително радващо, че благодарение на всеобщите усилия на хората от сдружение „Искър-София” и неговите поддръжници, както и на подкрепата от всички вас вече имаме такова прекрасно място в рамките на самата София! Хващат се всякакви балкански пъстърви както от последното зарибяване, така и от по-старите, а дори и от още по-старите местни риби. Ако продължаваме да правим всичко, както трябва, можем да вървим само напред и нагоре! Призовавам колегите да пазим тези красавици, като ловим по всички C&R („хвани-пусни“) правила – единични куки, подходящи кепове, без да ги вадим на брега, да ги пипаме само с предварително намокрени ръце и да ги връщаме обратно възможно най-бързо. И още нещо важно. Да не бъдем безучастни, когато станем свидетели на нарушение или неправилно отношение. В първия случай най-добре е да сигнализираме на сдружението, без да прибягваме до саморазправа. Във втория можем просто да поговорим с човека, който се отнася неправилно, като се опитаме да обясним любезно къде греши. Пожелавам незабравими моменти на всеки, който реши да посети реката!“

Разселване

Наскоро активисти от сдружение „Искър-София“ организираха доставката и разселването на 200 кг отраснали балкански пъстърви. В акцията се включиха много доброволци и пуснаха рибите в различни участъци по трасето от стената на язовир „Панчарево“ и надолу по течението до моста на Цариградско шосе. Ако се върнем по-назад във времето, ще трябва да отбележим и две зарибявания с балкански пъстърви през миналата година, а преди това реката беше щателно почистена от всякакви боклуци, трупани в коритото и по бреговете й с години. Всичко това наложи да се въведе задължителен режим на риболов „хвани-пусни“ в споменатия участък. Затова има и поставени указателни табели, за да няма „не чул, не разбрал“. А както се вижда, за да се опазят рибите, не е достатъчно само да се върнат обратно. Трябва да бъдат и съхранени в добро здраве, за което апелира Ваньо Контев