0

С настъпването на пролетта, а още покрай сериозното затопляне и в началото на март, се активизираха и гъсениците – процесионки, в боровите и дъбови гори. Лекарите и специалисти токсиколози предупреждават, че особено децата трябва да се пазят от тях, защото е възможно контактът с тях да предизвика обрив, конюнктивит, кашлица, болки в гърлото. Тази гъсеница се среща основно в южните склонове на Стара планина, на Средна гора и в Родопите, където има главно дъбови и борови гори. Тя е добре позната, но въпреки ежегодния мониторинг и взимането на необходимите мерки разпространението й се увеличава.

Косми

Изключително токсични са космите на гъсеницата, която се придвижва като „на влакче“ или в процесия, откъдето идва и името й. Така се движи през пролетта, когато гъсеницата слиза на земята, където ще продължи жизненият цикъл на гъсеницата. Той е около два месеца и включва пет процеса, които се осъществяват, докато гъсеницата се превърне в пеперуда, живееща 24 часа.

Боровата процесионка се среща и в градските паркове, но популациите им не са големи. Видим ли дърво, в чиято корона има бяла, пухкава къделя, това говори, че там има ларви или че гъсеници вече слизат на земята. Космите й съдържат токсини и белтък. При докосване на гъсеницата човек може да получи обрив, който понякога е много изразен. Възможно е да се получи вторично инфектиране, което изисква сериозна лекарска намеса. Космите на тези гъсеници лесно се откъсват дори и от повей на вятър, което води до инхалаторно въздействие върху човек или животно, ако попаднат по лигавиците им. Това може да причини конюнктивит, болки в гърлото или кашлица.

Терапия

Терапията на тези състояния предвижда прием на противоалергични медикаменти, включващи антихистаминови и кортикостероидни лекарства. При вторично засягане може да се използват кремове, съдържащи антибиотици. Ако човек, пострадал от такава гъсеница, е сам, трябва да измие засегнатото място и да приеме антихистаминов медикамент, съветват токсиколозите. Обривите се проявяват много бързо и би било добре да се потърси лекарска помощ възможно най-скоро след контакт с гъсеницата.

При децата локалните прояви биха били по-обширни, но в истинския смисъл на животозастрашаващи прояви не би трябвало да се стига, ако има правилна лекарска намеса. При хора, страдащи от хронични заболявания, има по-голям риск, но при тях рискът е голям и при ужилване от пчела или оса.