0

С иновативна техника на зашиване тип „Рибена кост“ извършват секцио в болница „Майчин дом“ - София. Това съобщи пред вестник „Телеграф“ изпълнителният директор на СБАЛАГ „Майчин дом” проф. д-р Иван Костов. Методът е иновативен, като се въвежда в практиката от водещи акушер-гинеколози. В някои големи болници вече са проведени десетки такива операции, особено в специализирани клиники, които се стремят да прилагат съвременни хирургични подходи за намаляване на рисковете при бъдещи бременности.

Без възел

Техниката, която включва използването на безвъзлови шевове за затваряне на маточната стена, има редица предимства в сравнение с традиционните методи. Шевът е многослоен и специално структуриран. Осигурява по-добро разпределение на напрежението в тъканите и елиминира необходимостта от възли, което води до по-бързо заздравяване и намален риск от хипоксия в околните тъкани. Проучвания показват, че техниката рибена кост води до значително по-малка честота и размер на дефектите на маточния белег в сравнение с традиционните техники на зашиване, както и последващи усложнения като враснала плацента (плацента акрета) или руптура на матката при бъдещи бременности. Умереното увеличение на дебелината на миометриума след операцията и намалената дълбочина на дефектите сочат за по-добро заздравяване на маточната стена. Възможността за намаляване на рисковете от абнормно прикрепяне на плацентата и маточна руптура прави този метод сигурен и предпочитан за бъдещи бременности. Иновативната техника съкращава времето за операция, като едновременно намалява кръвозагубата.

„През последните десетилетия революционно се промени както техниката на зашиване на матката, така и шевният материал. Спомням си, когато аз специализирах в края на миналия век в „Майчин дом“, имаше колеги, които шиеха матката с catgut конци на три етажа. Разбира се, тези конци са имали своята роля за своето време. Те са използвани още от Първата световна война като технология и десетилетия наред са доминирали”, разказва проф. Костов.


Отдавна вече матката не се шие на три етажа. Вече се използва техника за шиене на един етаж на маточната стена. Постепенно се премина към полифиламентни бавно резорбируеми конци, а последната, най-модерна тенденция е да се използват резорбируеми конци за зашиване тип рибена кост. Те са самозатягащи се, като маточната стена се шие на два етажа.

Цел

Цезаровото сечение е сред най-значимите хирургически интервенции в акушерството, трансформираща не само медицинската практика, но и възможностите за спасяване на живот. Благодарение на напредъка в медицината, методите на анестезия, профилактиката на тромбоемболизма, антибиотиците и кръвопреливанията, тази операция става все по-безопасна. Подобрените хирургически техники и материал на зашиване не само намаляват непосредствените оперативни усложнения, но също така намаляват рисковете при бъдещи бременности.
„Най-сериозните усложнения след цезарово сечение при последваща бременност включват враснала плацента, т.нар. плацента акрета, както и недостатъчност на тъканта на цикатрикса в областта, където матката е зашита при първото цезарово сечение (истмоце или т.нар. ниша). И в двата случая от ключово значение са техниката на зашиване и видът шевен материал, използвани при първата операция”, отбелязва професорът.

Усилия

Усилията на акушер-гинеколозите по света и в България са насочени към намаляване броя на цезаровите сечения. Въпреки това страната ни продължава да заема едно от челните места в Европа и света по брой цезарови сечения – около 50% от всички раждания. „Този факт подчертава важността да минимизираме на риска от усложнения при бъдещи бременности при жени, претърпели цезарово сечение. Затова първото цезарово сечение е от изключителна важност както по отношение на техниката на зашиване, така и на използвания вид шевен материал“, уточнява лекарят.

Хормон намалява риска от следродилна депресия

Вагиналното раждане се препоръчва като предпочитан метод, когато няма медицински показания за секцио, поради по-малкия риск за майката и бебето. При него обикновено се изисква по-кратък период на болничен престой и възстановяване в сравнение със секциото. Майките са в състояние по-рано да се движат, да се грижат за бебето си и да се върнат към ежедневния живот. По време на вагиналното раждане се отделят хормони като окситоцин, които подпомагат контракциите, раждането и връзката с новороденото. Тези хормони също играят роля в намаляването на риска от следродилна депресия. Бебетата, родени чрез секцио, са по-склонни към дихателни затруднения, тъй като липсва естественият процес на изчистване на белите дробове по време на вагиналното раждане.
Вагиналното раждане не включва хирургическа намеса, което означава по-малък риск от инфекции, кръвозагуба или усложнения от упойката. При секцио съществува риск от белези, образуване на сраствания или други дългосрочни усложнения като истмоцеле (дефект в белега на матката). Секциото може да увеличи рисковете при последващи раждания и да наложи ограничения върху броя на бъдещите бременности.
Освен това вагиналното раждане осигурява по-добра възможност за незабавен контакт "кожа до кожа" между майката и бебето, което подпомага емоционалната връзка и кърменето.

Цезаровото сечение е сред най-старите процедури

Цезаровото сечение е една от най-старите хирургични процедури в света и най-често извършваната операция в акушерството и гинекологията в съвременния свят. Играе ключова роля в съвременната медицинска практика и е причина за спасяването на безброй животи на майки и деца. Едновременно остава една от най-модерните и дискутирани теми в съвременното акушерство.
Според историческите източници древногръцките богове Асклепий и Бакхус са родени именно чрез този метод, известен още в античността. Произходът на термина "цезарово" е обект на дебати и по всяка вероятност произлиза от Lex Cesarea – римски закон от 715 г. пр. Хр., който е изисквал изваждането на плода от починала жена, за да бъде спасен животът на детето.