0

У дря ни празнична меланхолия. За това предупреди психиатърът д-р Веселин Герев.

60% от хората прекарват празниците самотно. „Някои възрастни хора още отсега са в предпразнична меланхолия и не могат да запълнят емоционалната празнина в себе си. Обикновено се затварят у дома, ако имат домашен любимец, му обръщат повече внимание като един вид прехвърляне на емоция. Повечето хора си карат празниците сами“, обяснява специалистът. Някои възрастни живеят сами, защото децата им са надалеч, а други са останали самотни заради загубата на партньор.

Капсула

„Все по-голяма част от младите хора живеят капсулирано. За тях виртуалният свят е реалният. Чак на празниците се разбира, че това на практика се разминава с действителността и че истинският живот е навън. Много хора поддържат контакти в мрежата, но това не е същото като човек да е в пряк контакт“, казва още той.

Празниците би трябвало да носят зареждащи и положителни емоции. Повечето хора си мислят, че колкото повече неща купят - за консумация, подаръци или пътувания, толкова повече емоции ще си купят. В повечето случаи това не се получава. 1-2% от всички хора успяват да си покрият емоционалния глад с така наречените празнични изненади, покупки и пътувания. Останалите 98% изпадат в състояние на меланхолия и неудовлетвореност, споделя още д-р Герев.

Около тези празници се наблюдават няколко феномена. През тази седмица е налице така наречената предпразнична еуфория. „Всички вървят и купуват. Не знам дали имате представа какви задръствания има около моловете, че даже и полиция не може да регулира движението. Купуват се в повечето пъти ненужни вещи и подаръци.

След този етап идва така нареченото следпразнично отрезвяване. Човек осъзнава, че всичко онова, което е предполагал или очаквал, тотално се разминава с представата на хората около него. Колкото по-голямо е разминаването, толкова е по-голям стресът. След празниците човек започва да анализира, да премисля и да разиграват сценарии“, каза докторът. В този момент настъпва следпразничната меланхолия. „Не бих я нарекъл депресия, защото терминът „депресия“ придоби гражданственост и се използва за щяло и нещяло. Toва е едно много сериозно състояние, което трябва да се лекува. По-скоро настъпва празнична меланхолия. Човек осъзнава колко са били безсмислени всички действия, които е извършил, и всички пари, които е изхарчил. И следващите празници са чак след 3 месеца“, коментира още той.

Съвети

Не си купувайте вещи, а сами си създавайте приятни емоции. При нас се е наложила идеята, че колкото по-скъпи неща си позволим, толкова по-приятни емоции ще имаме. Точно обратното е. Човек може с минимални средства и приятна компания да си изкара много смислено и емоционално празниците. Срещайте се с приятни за вас хора, отдайте се на приятни разговори, съветва психиатърът. Все повече емоционалната интелигентност започва да ни куца заради социалното налагане на консуматорския тип съществуване и на електронните устройства. Хората започват емоционално да се отчуждават един от друг и дори да им се предложи някаква възможност за контакти те на практика не могат да ги осъществяват с необходимата емоционална окраска, казва специалистът.

По празниците хората се впускат в големи харчове. Купуват много безсмислени подаръци, защото приемат, че купувайки нещо за себе си или за своите близки, им помагат, като им доставят някаква емоция. Това обаче невинаги работи и създава много голям дискомфорт. Портмонето доста изтънява, когато празниците отминат. Това е причина и за финансов срив, особено в средата на януари, когато идват декемврийските сметки. Така се получава двойно разочарование, предупреждава лекарят.

Не затрупвайте децата с играчки

Българинът не е свикнал да рационализира празника и затова затрупваме и децата с ненужни играчки. Доктор Герев съветва още от малки да пишат писмо на Дядо Коледа. Не е необходимо детето да каже веднага искам еди-какво си. Целта на това писмо би трябвало да бъде как му е минала годината, с какви премеждия се е сблъскало, какви емоции са му донесли те и чак тогава да се стигне до това какво с какво Дядо Коледа би могъл да допринесе, така че Новата година да бъде по-комфортна от емоционална гледна точка и какво би зарадвало едно дете най-много.