0

К расива и умна – две несъвместими неща в мъжкия свят, който доминира, днес тя чудесно би се вписала в отбора на феминистките.

Едва ли има някой, който да не е чувал за радиoактивността. За едни тя е само смъртна опасност, за други – и надежда за живот. Може би малцина знаят, че познанието за това явление е съвсем ново в рамките на човешката история – само на 125 години. А може би още по-малко хора знаят на кого дължим голяма част от това познание. Шанс да научим нещо повече за живота на жената, дала наименованието радиоактивност и посветила целия си живот на нейното изследване – на нейната положителна и на нейната страшна страна, е новата книга от поредицата „Бунтарки“ на издателство „Емас“ – „Мадам Кюри и силата да мечтаеш”. Тя е за бунтарката, отказала да вземе лично Нобеловата награда в знак на протест срещу незачитането на жената в науката. За полякинята Мария Склодовска, по мъж Кюри, платила с живота си за смелостта да мечтае.

Маня, възпитавана в строгата католическа вяра на полските шляхтичи в XIX век, е само на десет години, когато се отказва от Бога, защото е позволил сестричката й, а после и майка й да умрат. Отгледано и възпитано заедно със своите три сестри и един брат от баща си, момиченцето се интересува от математически задачи и от законите на природата и мечтае... Мечтае един ден да стане учен, да експериментира и да открива, да докаже на света, че момичетата са равни на момчетата, че те също могат да учат и да станат лекарки, конструкторки, физички, а не само добри домакини. За мечтите на Маня разочарованието не е преграда – завършвайки гимназия, 16-годишното момиче сключва „договор“ с по-голямата си сестра Бронислава да работи и да я издържа, докато следва в Париж, а после Броня да й върне „услугата“. И бъдещата велика физичка става гувернантка и домашна учителка в богато семейство, където среща любовта, но и поредното разочарование в живота си...

Блестящият Казимир, голямата, опустошителната любов в живота на Мария, й е поставил условие за брак: да се откаже от следване и да му стане просто примерна съпруга.

Бунтовната душа на Мария не допуска условия и тя заминава за Париж да учи физика. Следват години на неистови лишения и труд, поддържа я само мечтата за големи открития. А и Франция не е много по-благосклонна към жените, решили да учат. Но забелязана от своите преподаватели, младата дипломантка получава възможност да работи в лаборатория и се отдава изцяло на своите експерименти.

Споменът за любовното разочарование не я оставя и години наред тя не допуска никого до себе си, докато един ден, на един балкон не вижда слаб млад мъж... Той е физикът Пиер Кюри - мъж и любов за цял живот.