0

Р ядко срещана икона „Света Богородица Млекопитателница“ (Кърмеща) бе открита в почти обезлюденото русенско селце Пепелина. Този тип реликви са изключително редки в света на иконографията.

Счита се, че помагат при безплодие, проблеми с опорно-двигателния апарат и дори рак. И днес малцината, чули за светинята, застават пред нея и се молят чудото да стане - да имат рожба, да се изцерят, да сбъднат мечтите си. Казват, че Млекопитателницата чувала молитвите им. Днес реликвата е реставрирана и е преместена за съхранение и поклонение в храма „Света Троица“ в Русе. В Пепелина пък е изложено точно копие на Кърмещата Дева.

Първите си енориаши православният храм „Свети Димитър“ в Пепелина посрещнал през 1925 г. Дали иконата на Кърмещата Богородица е донесена тогава, или по-късно, не се знае, но хората вярвали, че тя пази селото им от бедствия и злини. Дълго време се молели пред светинята за здраве, венчавали се, кръщавали децата си пред нея и я обичали от сърце и душа. С обезлюдяването на селото обаче храмът все по-рядко отварял врати, а свещеник идвал само по празниците. Времето и влагата оставяли своите следи по ценната реликва и това продължило до 2013 г. Тогава БНТ разказва за нея. След това започва кампания за набиране на средства за реставрацията й. Оттук започва „новият“ живот на иконата „Света Богородица Млекопитателница“ от Пепелина.

В почти обезлюденото село бе оставено копие на безценната Богородица Млекопитателница

 В почти обезлюденото село бе оставено копие на безценната Богородица Млекопитателница
Авторът, Фейсбук

Изследователите предполагат, че тя е творение на православното църковно изкуство на Тревненската художествена школа. В реликвата експертите откриват почерка на един от нейните майстори - Цаню Захариев, който в творбите си търсел връзката с обикновената жена. Ето защо и тази Богородица е толкова въздействаща. Иконите на Пресвета Богородица, кърмеща Младенеца Христос, се срещат рядко и не са популярни в изографисването. Основната причина е, че гръдта на Божията майка е разголена и не всички миряни са готови да я възприемат по този начин. Това е и причината дори в световен план този тип икони да се броят на пръсти. Така или иначе иконата не показва нищо, което Господ да не е сътворил - нима всеки от нас не е сукал от майките си, коментират богослови. В символичен смисъл реликвата показва, че както младенецът се е нуждаел от мляко, за да расте здрав, така и всички ние се нуждаем от Божието слово и застъпничеството на Богородица пред Твореца, която е духовна майка и на всички хора.

Зографът Цаню Захариев се споминал през 1902 г.  Но как светинята е попаднала в Пепелина 23 години след смъртта на своя автор? Предполага се, че тя е била изложена на друго място и след това е дарена на жителите на малкото русенско селце. Възможно е да е била и в параклис, съществувал тук преди това и за който има сведения, че е бил изрисуван от тревненски майстори. В началото на 2013 г. с разрешението на Русенския митрополит Неофит, сега Български патриарх, иконата на Света Богородица Млекопитателница е изнесена от църквата „Свети Димитър“ и изложена за поклонение в катедралния храм „Света Троица“ в Русе. Със събраните средства реликвата е реставрирана от Костадин Угринов от регионалния исторически музей във Варна. Успоредно с това точно нейно копие е направено от Павлин Пенев. Тъй като в Пепелина няма добри условия за съхранение на тревненския оригинал, копието е занесено в селската църква „Свети Димитър“. Така реставрираната икона е изложена за постоянно в русенския храм „Света Троица“. Заради обезлюдяване на село Пепелина чудесата, случили се преди иконата обаче така и не са описани.

Подир реставрацията Богородица Млекопитателница бе изложена за поклонение в Русе.

 Подир реставрацията Богородица Млекопитателница бе изложена за поклонение в Русе.
Авторът, Фейсбук

Селището е кръстено на красива болярка

Село Пепелина е едно от най-малките населени места в България и днес всичките му жители могат да се съберат в една стая. И въпреки че има много празни къщи, животът тук никога не е спирал. Шепата хора продължават да поддържат огъня, закриляни от Кърмещата Богородица. Местните разказват, че когато Господ раздавал природна красота, тук се спрял за по-дълго. Живописните скали на Поломието са обгърнали селцето и го бранят от ветрове и бури. Погледът и в селището се блъска в каменните отвеси и гостът може само да гадае какво има зад тях. Криволичеща пътечка заобикаля скалите и отвежда към входа на пещерата Орлова чука - една от най-дългите у нас. В нея са открити останки от праисторически хора и от мечки. Въздухът е толкова чист, че чак дробовете болят. Някога по тези земи живеел болярин, който имал неземно красива дъщеря на име Пепелина. Когато дошли османците, боляринът скрил дъщеря си, за да не я отведат. Наредил да направят високо в скалите квадратна дупка и да издълбаят пещера, до която се стигало по каменни стъпала. Скрил чедото си там, но земята се разтресла и камъни затрупали входа на пещерата. Красивата Пепелина останала завинаги в скривалището си, а земляците й нарекли селището на нейното име. Но не само красотата и преданията привличат хората да дойдат и видят това божествено място. То е известно и с иконата на Кърмещата Богородица, съхранявана близо век в селската черква. Местните почитали светинята, без да знаят, че тя е рядко срещано изображение на Света Богородица, каквото има и в Хилендарския манастир в Света гора. Според тях иконата е важна, но и мястото, където е разположена, трябвало да е чисто и свято.

 Кърмещата Богородица бе преместена за съхранение и поклонение в катедралния храм Св. Троица в Русе.

  Кърмещата Богородица бе преместена за съхранение и поклонение в катедралния храм Св. Троица в Русе.
Авторът, Фейсбук

Сръбско пророчество прати оригинала в Хилендарския манастир

Според преданието първата чудотворна икона на Света Богородица Млекопитателница е изографисана през VI век и се е намирала в манастира „Свети Сава Освещени“ в Йерусалим. На смъртния си одър през 532 г. Свети Сава пророкувал на монасите, че в манастира ще дойде негов съименник от Сърбия, потомък на царския род. Свети Сава поръчал на монасите да дарят иконата на Млекопитателница на този поклонник. Минали повече от шест века. Иконата стояла на своето място в очакване да се изпълни завещанието на Свети Сава Освещени. През XIII век там дошъл на поклонение сръбският архиепископ Сава - царски син, отказал се от престола заради Бог. Щом се приближил до мощите на светеца, жезълът, който се пазел там, паднал в краката му. Като видели това и разбрали кой стои пред тях, монасите изпълнили завета на своя духовен отец. Те подарили на Свети Сава Сръбски две икони - на Божията Майка Троеручица и на Млекопитателница. На път към Сърбия Свети Сава посетил Света гора, където основал Хилендарския манастир. Именно там той оставил иконата на Божията Майка Млекопитателница.