Д о 10 000 лева може да се спести от крайната цена за купен на зелено апартамент с осъществяването на навременен и качествен надзор. Това коментира пред „Телеграф“ строителният експерт Кирил Димитров, който сподели и че при днешното мащабно строителство в големите градове се стига до ремонт на ремонта при всяко пето ново жилище, а една от причините е, че собствениците не се възползват в пълна степен от правата си.
Кирил Димитров
Допълнителните преправяния товарят много и разходите по тях могат да бъдат избегнати с навременен контрол. Всеки, който си купува апартамент на зелено, е инвеститор и като такъв може да осъществява надзор. „Човек сам може да си прецени дали е достатъчно компетентен или ще прибегне до услугите на свой проверен и доверен специалист“, каза Димитров, който има опит и като технически ръководител на различни обекти и като инвеститорски надзорник.
Препоръки
Препоръките са особено след издаване на Акт 14 на сградата, в която сме си купили имот, да бъдем по-активни и да следим какво и как правят строителите. Натовареният със задачата да упражнява функциите на инвеститорския надзор представлява собственика пред всички фирми. Той е техническо лице, което одобрява или не одобрява дейностите по строежа в съответствие с желанието на собственика. Много често това са майсторите, на които хората искат да поверят довършителните работи по жилището, или дизайнери.
Ако има правилна комуникация със строителите, може да си спестите доста от последващи преправяния
„Има чупки на стените, които ограничават мястото в банята за сметка на кухнята например. Собственикът обаче иска стената да не е с чупка и банята да е по-голяма и без кривини. Освен това може да се уточни колко дебела да е замазката, защото подовете вече се приемат и с различни варианти за настилка... Обикновено строителите просто си следват стандартите, които са заложени в проекта за сградата, и тези отклонения могат да ги правят само ако те са им заявени навреме. Дори това да коства допълнително заплащане, то ще е в пъти по-ниско от това, което ще вземе строителна фирма или майстор, който е нает да приведе жилището в желания краен вид“, коментира още Кирил Димитров.
Желание
Повечето от по-големите строителни фирми са склонни да правят вътрешни промени по желание. Те се съобразяват с това къде клиентите искат да бъде душът в банята и как да са разположени контактите. Те следват определен стандарт, но може да се договориш с тях за такива промени.
„По стандарт те слагат контактите на височина 30 сантиметра и да речем на разстояние 1,60 метра, защото предполагат, че според квадратурата на стаята вътре ще има спалня с такава ширина. Но ако собственикът вече си е изчистил в главата дизайна и иска да спи на по-голяма спалня – на 2 метра например.
Обаче при този вариант контактите ще влязат в размера на леглото и преди то да се внесе някой ще трябва да ги премести. Освен това те могат да слагат в баните стандартен сифон по средата, но сега повече предпочитат линейните сифони в ъгъла.
Всяко едно такова преправяне за водопровод, за канализация, за електроинсталация струва пари. Затова е хубаво да има някой, който да те консултира и да ти пести понякога 10 000 лева, а и повече“, съветва експертът.
Капани
По време на строителството има допустими норми, но дори те невинаги се спазват. Често се среща да има сериозни отклонения в стените от по няколко сантиметра. Тези криви стени и тавани се изправят с около 1500 лева за материали и труд. „Попадали сме и на доста скрити капани в канализацията, където се оказвало, че няма нужния наклон и трябва да преправяме всичко, за да не се връща водата в сифона.
Техническите ръководители по обектите невинаги могат да осъществяват пълноценен контрол над работниците
Новото водопроводно трасе в една баня е около 2500 лева. Някъде се случва изводът за структурата да е оставен така, че ако се монтира, без да се преправи, на някого може да му висят краката от тоалетната чиния. Има и майстори, които ще кажат, ами те са го оставили така, аз нищо не мога да направя. И тогава започваш да се съобразяваш с това, което е по факт, а не по проект.
По много обекти работят добри специалисти, но има и такива, където ако отидеш на обед, може да видиш доста пияни хора. И това е въпрос на контрол и надзор“, разкрива още Димитров, който е работил и в частни, и в обществени сгради.
Консултации с експерт са от 100 до 300 лева
Редица консултанти предлагат услугата инвеститорски надзор и с тях се сключват договори в зависимост от това какво точно иска клиентът или сдружението от клиенти. Представителите на собственици имат право да присъстват на строежа и да наблюдават какви материали се влагат и как се работи.
Практиката е клиентите да се доверят на фирмите изпълнители и да упражняват правото си на надзор периодично и с конкретни цели. Цената за наемането на такъв експерт може да струва няколко хиляди лева за цялостно обслужване, но индивидуалните посещения и консултации вървят от 100 до 300 лева.
Според Кирил Димитров със сигурност заплащането за инвеститорския надзор е максимум 50% от сумата, която собственикът ще спести в бъдеще от ремонти на ремонта и различни преустройства. Това не е задължително да е фиксирана сума, но практиката потвърждава едно такова съотношение.
Дизайнери не се съобразяват с пазара
Клиенти на различни интериорни дизайнери споделят, че често се случва да имат проблем с намирането на мебелите, заложени в проектите им.
„Снимки, картинки и решения има много, но е хубаво, когато се правят тези 3D проекти дизайнерите да работят в екип с хората, които ще ги осъществяват, и да са наясно какво реално има на пазара. Спрямо него трябва да се прави дизайнът. Аз обикновено питам с какъв бюджет разполага клиентът и се опитвам да предлагам най-ефективните решения в тези рамки“, коментира още строителният консултант на „Телеграф“ Кирил Димитров.
![Людмил Христов](https://m.netinfo.bg/media/images/50598/50598393/50-50-liudmil-hristov.jpg)