0

П оляци, германци и граждани на други европейски страни са сред основните купувачи на жилища у нас, след като руснаците ги разпродадоха. Това показа проучване на „Телеграф“ сред брокери. Руснаците пък продават имотите си у нас, тъй като достъпът до страната ни е затруднен след войната в Украйна. Това се вижда и от данните на Националния статистически институт за спада на инвестициите у нас. Според тях чужденците не само не влагат в имоти у нас, но и продължават да продават собствеността си. Нетният поток от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти е отрицателен в размер на 10,8 млн. евро, в т.ч. и 20,7 млн. евро за Русия към края на ноември 2024 г.

Търсене 

Най-голям интерес към имоти в курорта Банско от чужденците проявяват граждани на Израел и Полша. Това твърди брокерът Атанас Бутилов. Поляците засилили интереса си към града под Тодорка в последните 2 години. Все повече са и чехите, които искат да имат недвижим имот в най-добрия ни зимен курорт. Почти всички търсят апартаменти - студио (гарсониера), жилище с една спалня, жилище с две спални. Средната цена в момента е 1000 евро на квадратен метър, но за сгради, които са с добра локация и качествено строителство, цената стига и до 1300-1400 евро за квадратен метър. 

„Пазарът е активен, най-много са българите, но и чужденци има доста. Напоследък дори германци купуват жилища в града ни. Почти изцяло се търсят апартаменти от чужденците. Няма мераклии за парцели, в които да си строят къщи“, каза за „Телеграф“ Атанас Бутилов. 

Пазар

Свои апартаменти, закупени преди 15 години, продават най-вече англичани и ирландци. На тях им трябват пари, тъй като са теглили кредити за други свои начинания и искат да изкарат нещо от продажбата на имотите си. Най-честата причина е финансова, а не защото не им харесва вече в Банско. Тези собственици не идват често в курорта, а всяка година дължат сериозни суми за данъци и за такси за обслужване на апартаментите им в сградите. 

Заради наплива на купувачи инвеститори влагат сериозни средства в изоставени и недовършени преди години жилищни сгради. Много от тях са довършени и в тях се предлагат жилища за продан. 

„През последните 2-3 години доста такива постройки, които грозяха Банско, бяха преобразени и сега на практика са ново строителство и в тях вече живеят нашенци и чужденци“, допълни Бутилов.   

На морето

Групата от чуждестранни купувачи на имоти у нас не е особено значима. Това заяви за в. „Телеграф“ Добромир Ганев, председател на УС на Национално сдружение „Недвижими имоти“. Това са главно украинци и поляци и в по-малка степен израелци и германци. Те търсят предимно имоти по Южното Черноморие, в градовете Несебър и Поморие, и по-малко по Северното в района на Балчик, Топола, Бялата лагуна и около голф игрищата. Ориентират се предимно към малки и средно големи апартаменти в комплекси от затворен тип. Покупките на къщи е изключителна рядкост, сподели Ганев. У нас трайно живеят и много руснаци, които не само не продават имотите си, но и купуват нови, разкри още той. Търсенето на недвижимости в България все още надвишава предлагането и това обуславя високите цени.

Сделки 

Най-големият пазар в страната след софийския е този в района на Южното Черноморие, а именно градовете от Несебър, през Поморие и Бургас, до Царево. Само в Несебър през миналата 2024 г. са сключени 8698 сделки, а в Бургас те са били 8704 броя. 

Цените на недвижимостите у нас остават високи, като се движат в широки граници и се определят от вида на съответния имот, сподели Ганев. „Например два съседни апартамента могат да имат драстична разлика в цената“, даде за пример той.

Специално в морските курорти имотите са поскъпнали двойно за последните пет години и в момента средната цена е 1000 евро на квадрат, коментира Евгений Янев, брокер от Варна. Той посочи, че има търсене както от украинци, така и от Германия, Чехия, Словакия, Белгия и Полша. Основно се купуват апартаменти с цел да се ползват по време на ваканция. Има и много българи, които купуват ваканционни имоти, като са основно за лично ползване. Янев посочи, че ако преди години софиянци предпочитаха Южното Черноморие, то сега все повече търсят имоти на север. Също така предпочитат тихите курорти и избягват парти зоните по морето. 

Ръст на търговските площи в София 

Търговските паркове в България ще продължават да се развиват и ще обхващат все по-голяма част от страната. Това прогнозира компания за недвижими имоти в последния си доклад за развитието на пазара на търговски площи към края на 2024 г. Големите инвеститори са се концентрирали предимно в София, където се очаква значителен ръст на предлагането на нови търговски площи. В столицата активно се строят два нови търговски парка, както и разширение на съществуващ, като тяхното завършване е планирано за 2025 г. Обявени са инвестиционни намерения за още шест проекта, които все още се намират в процес на градоустройствено планиране.

*По темата работиха: Елена Иванова, Владимир Симеонов, Любомир Славов