0

П роектът на Закон за ВиК услугите не въвежда водни помощи и не гарантира социалната поносимост на цените на водата. Проблемите на сектора не се решават дългосрочно. Това се казва в становище на Комисията за енергийно и водно регулиране за законопроекта, качен за обществено обсъждане.

Цени

В промените на закона не са посочени основни изисквания за ценообразуването като регулаторен период и методи за ценово регулиране. Напълно неясно е как бъдещата комисия ще регулира цените на ВиК услугите, казват от КЕВР. В проекта социалната поносимост на цените на водата се определя по действаща в момента норма, като се уточнява, че се касае за средния месечен доход на домакинство в „съответната административна област“. Според КЕВР обаче „съществува сериозен проблем с надеждността и достоверността на наличните данни за среден месечен доход на лице от домакинство по области, защото те са с много високо ниво на грешка за голям брой от административните области“. Но в проекта на закона не са посочени изисквания за източниците на информация за доходите, нейното качество и надеждност.

Комисия

Новата ценова комисия ще одобрява предложените от дружествата цени на ВиК услуги, без да може да оцени тяхната ефективност и да изиска някакви корекции. Критериите са неясни. Критериите за качество на услугата са намалени от 15 на 3. Предложението за отделяне на регулирането на ВиК услугите от КЕВР не е обосновано и не отговаря на съществуващите международни изисквания и документи, твърди КЕВР. Бизнес плановете вече няма да се одобряват от независимия регулатор, отпадат и изискванията ВиК операторите да изготвят бизнес планове.

Независимо че КЕВР ще приеме нови цени на ВиК услугите за 2023 г. от 1 януари, те ще бъдат променени с влизане на закона в сила.

Водомери

„Категорично сме против запазването на единната цена за ВиК услугите за всички населени места на територията на една административна област, защото това не е икономически обосновано и справедливо за ползващи вода при гравитачно подаване”, се казва в становище на гражданската платформа „Изправи се БГ“. Сдружението на общините и националният омбудсман не са съгласни и с предложението за създаване на 27 териториално обособени ВиК оператори, които да съответстват на териториалното делене на страната. Освен това новият закон не дава определение за водно бедните домакинства.