0

З а да се усети намалението на цените от потребителите, са нужни промени в няколко закона. Заедно с подготовката на този за агрохранителните вериги, който ще бъде готов до месец, трябва да претърпят промени и текстове, които касаят Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията. Това коментира министърът на земеделието и храните Георги Тахов пред BG On Air, съобщи БТА ден преди участието му в Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел.

РАВНОСМЕТКА: Вял бойкот лиши веригите от 1 милион лева

Ефект

Поправките в законодателството трябва да се движат в симбиоза, за да се постигне положителен  ефект и за фермерите, които да получават справедлива цена за продукцията си, изтъкна земеделският министър. Той допълни, че в повечето страни от ЕС има пределна надценка. Тя е или само на стоки от малката потребителска кошница, или на всички на рафта.

Периоди

Владислав Михайлов, шеф Националната асоциация на млекопреработвателите, по време на  форум за нелоялни търговски практики и отражението им върху фермерите, организиран от Българската аграрна камара (БАК), определи три периода в развитието на надценките от търговските вериги в страната. Първият е до 2010 г., когато хипермаркетите са били с агресивна ценова и маркетингова политика, с цел елиминиране на дребните търговци и надценката им е била до 19%, а малките принудително са работели на 25%. Вторият е от 2012 г. до 2020 г. с надценка между 35-40-45%. „Проблемът дойде по време на ковид пандемията, когато „скъсаха ластика“, а бакалиите изчезнаха“, образно се изрази Михайлов. Въпреки че ковидът мина, войната в Украйна е на нов етап, зърното поевтиня, а млякото влиза на 52 евроцента в страната, надценките на млека и сирена в хипермаркетите са между  80-110%“, заяви Владислав Михайлов.

Определение

Брюксел чака България да даде своето определение за честна търговия, както и списък с нелоялни търговски практики. Поводът е отворен регламент за обща организация на пазарите и всяка страна от ЕС дава своите дефиниции. Целта е текстовете да бъдат съобразени със специфичните особености на всяка държава. Това заяви Васил Грудев, бивш министър на земеделието и икономически експерт, по време на форума на БАК. Ако държавата дефинира нелоялните търговски практики, ще има възможност за синхрон с търговските вериги и контролът ще е по-лесен за всички, изтъкна Васил Грудев.