0

В торият бойкот на веригите се оказа по-вял от първия.

На 20 февруари гражданите бяха призовавани отново да не пазаруват в големите хипермаркети в знак на протест срещу високите цени на храните. Другата цел на акцията бе подкрепа на родното производство.

Оказа се в крайна сметка, че бойкотът на 20 февруари е намалил оборотите на веригите с едва 1,1 милион лева. Това е спадът на оборота им спрямо предходния ден, 19 февруари, сочат данни на Националната агенция за приходите, предоставени на „Телеграф“. На 19 февруари веригите са продали стоки за 25 милиона лева, а в деня на бойкота – за 23,9 милиона лева.
Спрямо 6 февруари, който отново беше четвъртък, обаче намалението на оборотите е по-чувствително – с 4,3 милиона лева. Тогава продажбите на веригите са били на стойност 28,2 млн. лв.

Първият бойкот на 13 февруари беше много по-успешен. Резултатът от него бе 7 милиона лева (минус 30%) по-малко в касите на веригите.

Организатори

Оказа се, че се готви и трети бойкот на хипермаркетите – на 27 февруари. Зад акцията застанаха няколко организации – Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. Към тях се прилепи и бившият омбудсман Мая Манолова, която показа завидна активност в социалните мрежи по темата.

ЗА ТРЕТИ ПЪТ: Бойкот на хранителните вериги!

Идеята всъщност бе заимствана от Хърватия, където бе организиран първият такъв бойкот. Много скоро инициативата зарази и други балкански държави, включително България.

Бойкотът накара държавните органи също да проявят активност по темата цени на храните и защита на родното производство. Вчера НАП извърши проверки на 56 по-големи борси, тържища и складове в цялата страна. Контролни действия са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо 7 нарушения, сред които липса на задължителни реквизити в касовата бележка, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата и други.

Мерки

Проверките са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. От 20 февруари НАП, съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Комисията за защита на потребителите (КЗП), започнаха масови проверки с цел да се установи дали се спазват правилата за прозрачност и лоялност по веригата на движение на стоките от производителя до търговеца на дребно. Събраната информация от контролните действия за нелоялни практики ще послужи за целите на проектозакона за регулиране на договорите по веригата на доставките.

СЛЕД СПЕШНОТО СЪВЕЩАНИЕ В МС: Масирана проверка на хранителните магазини в цялата страна