0

Я зовири пресъхват,  водният режим продължава да мори стотици хиляди българи. 

Спешна намеса на държавата поиска община Шумен, след като и язовир „Тича“ достигна критично ниво.  Преди  това  се видя и дъното на яз. „Йовковци“, бившият екоминистър Емил Димитров-Ревизоро алармира за намалелия воден обем на язовир „Камчия“ и  предупреди за бъдеща жажда на Бургас и Южното Черноморие.

Държавата да прекрати ползването на  заплашените от пресъхване язовири за  производство на ток и за напояване, поиска и служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров. Екоминистерството дори спешно промени план-графика за черпене на вода от язовир „Камчия“. 

Тревога

Ситуацията е тревожна, обяви кметът на Шумен Христо Христов преди ден и изпрати  предупредителни писма до министъра на околната среда и водите и областния управител.

Едва 37,86 процента е полезният обем на язовир „Тича“, който захранва с питейна вода Шумен, Велики Преслав и Търговище. 

Средноденонощният приток е 0,061 кубика в секунда, а разходът – 1,609 кубика. В момента никой не знае точно какво е нивото на наносите и какъв реално е полезният обем на язовира. Трябва спешно да бъде направено измерване, което да установи какъв е мъртвият обем на язовир „Тича“, настоя кметът.

„Кметът хубаво се тревожи за кафявата течност, която скоро няма да я има“, коментира шуменка в нета и го съветва „като стопанин на ВиК инфраструктурата на града да удари с ръка по масата и да изисква от водните шефове да ремонтират в кратки срокове авариите по мрежата, а не водата да изтича с дни на улиците.     


Решаването на проблема с недостига на вода да стане основен държавен приоритет и основна държавна политика. Да бъдат предвидени държавни средства за хидрогеоложки проучвания и дълбоки сондажи в районите с недостиг на вода, да бъде довършена водоснабдителната система Дунав“, са другите искания на общината, поставени пред МОСВ и областния управител.

Жажда

242 092 души в страната в 11 града и 292 села са все още на воден режим, показва седмичната справка за безводието в страната, публикувана от МРРБ. Потърпевшите са повече, защото в справката са включени само данните, подавани от  ВиК дружествата. Почти 300 000 са били със сухи чешми хора към 7 октомври. Страшното е, че за месец положението почти не се е променило въпреки падналите дъждове.   

Най-много хора, 83 917 души, страдат от воден режим на територията на ВиК Плевен и техният брой не е мръднал до вчера. Втори по брой жадни жители - 28 308, са селища  в  Ловешко.  ВиК „Йовковци“ лишава 16 641 души, живеещи в района на Велико Търново от редовно водоснабдяване.