П од 5% от отпадъците от опаковки се рециклират, въпреки че се отделят значителни средства за тази цел. Камари боклуци трупаме около контейнерите за разделно събиране. Такава ситуация се вижда на сто метра от НДК – в самия център на столицата, но и не само, показва проверка на Асоциация „Активни потребители“. Пролетните ветрове разхвърлят пластмасови и хартиени опаковки по улиците, вместо да се събират и рециклират, такса смет се увеличава, посочват от организацията. Освен това се въведе и продуктова такса за опаковките за еднократна употреба, която се вдига всяка година, но потреблението им не намалява.
Високите резултати в рециклирането на отпадъци от опаковки, които България докладва в Брюксел, се разминават драстично с действителните данни на местно ниво. Това твърди новият доклад на Екологично сдружение „За Земята“, което алармира за проблем с истинността на данните, съобщавани в ЕС. Страната ни претендира, че оползотворява 61,4% от отпадъците от опаковки. Но в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%, а в 43 от тях на практика рециклирането е нула. Това се дължи на неадекватните минимални законови изисквания към оползотворяващите организации, твърдят от екологичната организация.

Промяна

Броят, разпространението и честотата на обслужване на контейнерите за разделно събиране трябва да се увеличат 2-3 пъти и да ги има във всички селища. У нас липсва работещо разделно събиране и сепариращите инсталации имат ниска ефективност, в рамките на 3-5%. Все повече обществени средства се харчат за справяне с отпадъците от опаковки. Това води до увеличаване на такса „битови отпадъци“. Въпреки значителните средства, които се дават в България за управление на отпадъците от опаковки, едва 4,8% от материалите, които се съдържат в тях, се връщат обратно в икономиката. Това е над два пъти по-малко, отколкото в Европейския съюз, и пет пъти по-малко от водещата страна в дейността – Нидерландия.

Цели

Европейският съюз постави нови цели за рециклиране на отпадъците към страните членки. Без драстични подобрения в организацията и контрол България няма да успее да отговори на новите стандарти за управление на отпадъците. Още тази година европейска директива изисква страните от ЕС да рециклират най-малко 55 процента от теглото на битовите отпадъци, които образуват. Тази цел ще се увеличи на 60% до 2030-а и 65% до 2035 година. Държавите – членки на ЕС, трябваше до 1 януари 2025 г. да са започнали разделно събиране на текстил и опасни отпадъци, генерирани от домакинствата, което у нас все още не е стартирало.