12 плажни ивици по цялото ни Черноморие остават без спасители за неизвестен период, след като Министерският съвет прекрати концесионните процедури за тях.
Процедурите за отдаването на плажовете бяха стартирани още през април 2021 г. от предишното правителство на Борисов, но до момента така и не бяха финализирани. Основният мотив за спирането на процедурите е свързан с обявените начални цени, които според Министерството на туризма са занижени. Другата причина е, че за всяка от ивиците се е явил само по един кандидат, което провокира въпроси и съмнения от явната липса на конкуренция.
Слабо
Според хора от бранша обаче нямало нищо съмнително. Това били ивици, които не са атрактивни и затова цените били в рамките на разумното. Плажовете, за които е прекратена концесионната процедура, са "Созопол-запад", "Червенка" край Черноморец, "Свети Влас - централен" в община Несебър, "Сарафово юг" в община Бургас и "Василико" в община Царево. Останалите седем плажа с прекратена концесионна процедура са в област Варна - "Буните 2 - запад" и "Буните 2 - изток" в община Варна, "Камчия - север 3", "Камчия - север 4" и "Камчия - север 5" в община Аврен, "Кабакум - юг" и "Кабакум - централен" в община Варна.
Охрана
Освен 12-те ивици с прекратени процедури без стопани и съответно без спасители този сезон остават и други 53 плажа в Бургаска област. Това са неатрактивни за концесионерите ивици, които обаче са много посещавани от туристите. „За 10 от най-посещаваните неохраняеми пясъчни ивици са осигурени средства за спасители за периода от 1 август до края на септември. За два от плажовете - градския в Царево и в Черноморец, водното спасяване чрез пряко договаряне ще е осигурено от 1 юли до 15 септември“, заяви областният управител на Бургас Стойко Танков. „Проблемът с тези неохраняеми плажове е сериозен. Нужни са законодателни промени, за да може да преминат към общините, които най-добре знаят как да осигурят спасители, още повече че те получават и средства от концесиите“, коментира областният управител.
Елена Анастасова