0

Ц ената на забранените за внос от Украйна земеделски продукти продължава да се срива и родните зърнопроизводители са поставени натясно – от една страна трябва да освободят складовете си за новата реколта, от друга – кредиторите са по петите им. В същото време ги преследва нова заплаха.

Жителите на пограничното село Кардам са своеобразен трафик регистратор на тежките камиони, които идват от Украйна. Според тях в последно време се забелязва засилване на камионите – цистерни, които носят сурово олио, съобщи NOVA.

„Въпреки забраната, която наложи ЕС за внос на земеделска продукция, продължават да вървят камиони, тъй като изпълняват най-вероятно стари договори, подписани преди влизането на забраната. Наблюдава се още една тенденция –влизане на цистерни с нерафинирано олио и молдовски камиони, което ме води на мисълта, че част от украинската продукция преминава през Молдова и пристига в ЕС от България”, смята зърнопроизводителят Михаил Герасимов.

В трикилометровата опашка от тирове пред ГКПП „Кардам” действително се срещат шофьори на цистерни от Украйна и Молдова, но всички твърдят, че идват от Турция, където са разтоварили стоката си. Всъщност, забраната, която важи до 6 юни, включва само четири зърнени култури – пшеница, слънчоглед, царевица и рапица. Според местните земеделци вносът на суровото слънчогледово масло ги ощетява не по-малко.

Пренасищането на пазара води до срив в цените - и на пшеницата, и на слънчогледа. „Миналогодишната реколта от пшеница по време на жътва беше около 680 – 690 лв./т. В момента се срина, заради вноса на цени от порядъка на 380-390-400 лв./т. Слънчогледът от изкупна цена беше достигнала до 1160-1200 лв./т. В момента е 680-690 лв./т.”, заяви Герасимов.

Иван Балабанов изчислява, че общата му загуба от ниската изкупна цена на продадения слънчоглед е 200 000 лв. Загубите пък не могат да се компенсират с тазгодишната реколта, защото себестойността ѝ е твърде висока. Въпреки ниските изкупни цени, земеделците, особено по-малките, са принудени да продават зърното си, за да отворят място за новата реколта. Не само предстоящата жътва обаче ги кара да продават на безценица.

Производителите за пореден път настояват за затягане на граничния контрол.

Кризите продължават, те не са овладени, заяви служебният министър на земеделието Явор Гечев по повод продължаващия внос на украинска земеделска продукция у нас.

„При пшеницата и при зърнените култури според мен ще продължават не само този сезон”, допълни той. По думите на ресорния министър Европейският съюз не е достатъчно прецизен и бърз в взимането на решения. Според Гечев спирането на вноса от Украйна е била временна мярка, но трябва да продължи, въпреки че не се очаква тя да повлияе както браншът би искал.

Той обяви, че голяма част от родната продукция е била продадена, но все още има и такава по складовете. Производители изчакват с надежда изкупните цени да се вдигнат. Гечев призова ЕК да направи гаранционни фондове, за да могат да се изнасят количества и да се търсят нови пазари. Аграрният  министър нарече средствата от Европа недостатъчни и обясни, че въпреки това те всеки момент ще стигнат до производителите. Според него фалити тази година няма да има, но ако тенденцията се запази, има риск от такива догодина.

Относно спекулата при хранителните продукти у нас Явор Гечев заяви, че сайтът, на който веригите трябва да публикуват цени на основни храни, дава отражение, но подчерта, че има спад в цената на слънчогледа, а при олиото не се наблюдава поевтиняване.

По думите на министъра наследникът му Кирил Вътев, когото Гечев познава, е доблестен човек. Служебният министър се закани да има приемственост и да помогне на бъдещия си колега. „Няма да му е лесно. Ще намери една добре работеща система, добро наследство”, увери Явор Гечев. Той призова наследника си да внимава с приятелите и да слуша себе си, а не съвети.