Влакове
Отново пускат обществената поръчка за 35 мотрисни влака.
Изискванията и спецификациите са преработени и опростени, защото заложените преди рестриктивни технически параметри са затруднили изпълнителите, а също така са повишили и цената.
.
Новата обществена поръчка ще е на стойност над 1,1 млрд. лева без ДДС, обяви транспортният министър Георги Гвоздейков.
Нерядко пътници влизат в неотоплени вагони от първите гари
Стана ясно, че изискванията са съобразени с международните стандарти и се залага на типово производство на влакове. До края на януари - началното на февруари по тази поръчка ще бъде избран изпълнител.
В същия срок се очаква да бъде избран и кандидат за доставката на 20 електрически влака тип push - pull, като стойността там е 1,2 млрд. лева.
Георги Гвоздейков
Министърът увери, че не търпим загуби въпреки многократното прекратяване на някои поръчки и добави, че част от средствата са по Плана за възстановяване и устойчивост.
Гвоздейков коментира, че съботният снеговалеж не ни е изненадал и железопътната инфраструктура е почистена и всичко се движи в условията на зимна обстановка.
Хеликоптери
След като стана ясно, че на 31 януари при добро време в България ще пристигне първият медицински хеликоптер с български екипаж на борда, министър Гвоздейков съобщи, че вече е осигурена и застраховката му, като в момента се работи да се намерят средства и за втората летателна машина. Той обясни, че пилотите, които ще летят на този хеликоптер, трябва да направят определени часове на него, така че няма от първия ден да поемат дежурства.
От думите му стана ясно, че по проекта ще получим общо 8 въздушни линейки, като през 2024 г. България ще се сдобие с 3 от тях - един в края на януари, втори в края на юни и третия - през декември. През 2025 и 2026 г. ще дойдат и останалите, добави той.
Министърът каза, че са организирали и процеса по създаване на временни оперативни бази и добави, че първата, която е на територията на София, вече е оборудвана и разполага с всички компоненти. “Долна Митрополия ще приюти втория хеликоптер, а третият ще отиде в Сливен. Днес ще открием летателната площадка на болница "Св. Анна", обяви Гвоздейков.
Хеликоптерна площадка
Министър Гвоздейков връчи документите за регистрация и на вертолетна площадка на изпълнителния директор на болницата "Света Анна" д-р Славчо Близнаков.
Площадката отговаря на всички изисквания за регистрация и ще бъде включена в системата за спешна медицинска помощ по въздух.
Столичната болница "Света Анна" има изградена площадка от години, която е използвана за спешни случаи около 10 пъти. От днес вече е част от цялостна национална система за оказване на спешна медицинска помощ по въздух, каза директорът на болницата доктор Славчо Близнаков.
"Едно е да си изолиран, а друго е да си част от тази система, което е огромен напредък в Спешната помощ. Цялата болница е обучена за действия в спешни ситуации, защото ние на ден приемаме около 30 спешни случая с линейки, тоест ние ще посрещаме и 31-вия случай с въздушна линейка по същия начин, по който действаме във всяко едно спешно състояние", допълни той за БНР.
Шофьори
Транспортният министър обясни, че предложението му за връщане на обучението на полигон в автошколите няма да бъде като това отпреди 30 години.
“Тук става въпрос за създаване на съоръжения, които могат да симулират екстремни ситуации. И всеки един водач, попадайки в такава ситуация, да придобие първоначалните умения и навици да може да реагира и да излезе от тази ситуация", обясни той. Министърът коментира и „Български пощи“. Той отправи съвет към ръководството на дружеството да гледат бизнес ориентирано, както и да намерят ниша, за да са конкурентоспособни.
По думите му резултатите показват, че за 2023 г. са стопили задълженията с 40%. По отношение на темата за Шенген Гвоздейков изрази увереност в ефира на БНР, че в началото на 2025 г. България ще бъде приета и по суша.
Владимир Христовски