М инистрите на енергетиката Жечо Станков и Алпарслан Байрактар подписаха Меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност между България и Турция.

Споразумението бе сключено в рамките на Срещата на върха за природните ресурси в Истанбул.

Страните ще инвестират в съвместни проекти в електроенергийната свързаност, възобновяемата енергия, съхранението на енергия, енергийната ефективност, улавянето, използването и съхранението на въглерод.

КРИЗАТА С ТОКА В ЗАПАДНА ЕВРОПА: Разкриха причината за масовото прекъсване на електричеството!

Заедно ще насърчават водородните технологии и ще подобрят трансграничния капацитет. 

Оценка

„Споразумението с Турция, подписано по време на масовото прекъсване на електрозахранването на Иберийския полуостров, показа колко е важна добрата свързаност за сигурността и устойчивостта на снабдяването”, коментира министър Жечо Станков и го определи като стратегическа инвестиция в интерес на двете държави и на региона.

Сигурността на енергийните доставки служи като мост между основни производители и потребители на енергия в Европа. 

Действия

Българското правителство работи за развитие на възобновяемите енергийни източници, проекти за съхранение на енергия чрез батерии и водноелектрически съоръжения, както и развитие на ядрените мощности като базова генерация при спазване на най-високи стандарти за безопасност, съобщи българският енергиен министър пред участниците във форума.

СЛЕД КАТО СПРЯ ТОКА: Близо 300 сигнала за заседнали хора в асансьори!

Станков обърна внимание, че България е ключов фактор на енергийната сигурност чрез добре развитата си инфраструктура. Той обърна внимание, че енергията трябва да е устойчива и на добра цена за потребителите.

Жечо Станков отбеляза, че това дава шанс да не се случи спиране на електроподаването както на Пиренейския полуостров. Министърът посочи, че помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" е най-голямата "зелена батерия", с която страната разполага. В момента от четири хидроагрегата работи един, но текат възстановителни действия и за останалите.

Очаква се от началото на 2026 година да заработи хидроагрегат три, а после и хидроагрегат едно. Според Жечо Станков регулираната цена на тока е най-доброто нещо, което могат да получат потребителите. Те ще бъдат защитени от либерализацията на пазара на тока, увери министърът.