Б ългарите си остават у нас за 22 септември – Деня на независимостта. Около 550 хил. пътувания се очакват, като 40 000 ще отидат в Турция, 35 000 в Гърция, а в България ще се реализират около 350 хил. пътувания. Очаква се не малко хора да удължат почивката си и тя да е започнала още от четвъртък. Такава прогноза направи за „Телеграф“ директорът на Института за анализи и оценки в туризма проф. Румен Драганов. “Основните пътувания са в България. Натоварванията са на АМ „Тракия“, АМ „Хемус“. Това, което е на юг, не се юрва към Гърция.
На там има такива, които ще отидат да пият едно кафе в Александруполис“, обяснява той. Драганов посочва, че същото важи за германците и австрийците, и подчертава, че през 52-те седмици на годината местното население представлява най-големият туристопоток.
Почивки
Хората се отправят във всички посоки, както и през лятото. „Навсякъде в страната, където има втори дом, посещение при близки роднини и приятели. Почивките по морето продължават. Времето се очертава хубаво“, казва още той и посочва, че и планината се избира като място за почивка. В чужбина съседите са ни Гърция, Турция, Сърбия, Румъния и Република Северна Македония. „Гранична полиция даде много големи числа за шопинг в Одрин, така че той надделява над морето. В Гърция отиват хора, които имат втори дом, за да си зазимят къщите и да ги използват максимално“, коментира директорът.
Туристи
По морето в момента преобладават англичаните, посочва Драганов, следвани от поляци, чехи, румънци, също така туристи от Турция, Гърция, Сърбия, РСМ. „Има много германци, които обикалят, те са с цел културен туризъм в градска историческа среда. Те не са по морето, а главно в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново“, казва той. От думите му става ясно, че туристите у нас си заминават в края на първата седмица на октомври.
Сезон
Румен Драганов оцени изтичащия летен сезон като много успешен, както и културния туризъм в градовете. „По морето продължаваме да имаме ръст в сравнение с миналата година. Спрямо 2019 г. се движихме с изоставане в рамките на 9%. Това е само морето. Иначе градовете надхвърлиха предпандемичната година“, анализира той. По думите му това се случва в цяла Европа и не е прецедент за нашата страна. „Още от януари - април имаме много силни пътувания. През януари бяха 67% ръст спрямо предходната година и увеличението не е падало под 27%. За първите 6 месеца от годината с 1 млн. повече са влезли в страната в сравнение с 2019-а“, отчита Драганов.
Владимир Христовски