0

"Определението за случващото се в Украйна го даде и международната общност, не е нужно аз да го давам, но  все пак - то категорично е война. А тя е вследствие на въоръжено нападение от страна на Руската федерация". Така новият военен министър Драгомир Заков коментира ситуацията в Украйна и подчерта, че към момента няма данни за конкретна военна заплаха спрямо България.

На въпрос им ли риск от ядрена атака той отговори: "Иска ми се да няма. Има паритет в ядрените сили в света. Това означава, че ако има ядрена война, тя не може да бъде спечелена от никоя от страните и ще бъде безсмислена. Ядрените оръжия имат възпиращ елемент. Личното ми мнение е, че руският президент използва това като разменна монета и засилване на бъдеща преговорна позиция. Иска ми се да вярвам, че няма други намерения, тъй като ядрена война не би могла да бъде спечелена от когото и да било. Нека не плашим хората с неща, които са някаква фикция и засилване на преговорна позиция. Не е необходимо да се мисли в тази посока. Анализират се данните и в България, и на равнище НАТО".

Заков за пореден път подчерта, че изпращането на повиквателни на мъже у нас няма нищо общо със ситуацията в Украйна. "Категорично няма военна мобилизация, няма и причина за това. Става дума за съвсем стандартна процедура, която се случва два пъти годишно и се планира предварително", обясни министърът.

"Война може да се води по много начини, включително и с невоенни средства, например - в киберпространството", допълни Заков.

Според него България има конкретни планове за защита на обектите от национална сигурност. "Имаме всички необходими способности, за да защитим критичната си инфраструктура", увери министърът.

Той подчерта, че НАТО има планове за отговор на всеки етап на всяка една развиваща се криза. Към момента страната ни не е поискала разполагане на допълнителни сили, но това не изключва възможността такива да пристигнат, ако се наложи. "Не мога да кажа в конкретния момент дали това е необходимо - зависи от развитието на кризата и от това дали има конкретни заплахи към съюзниците", обясни министърът на отбраната.

На въпрос дали на дневен ред остава идеята за български батальон, лансирана от Янев, Заков отговори положително. „Доста работа е свършена по тази линия, не може да бъде оставена така. Но нещата са в развитие. Предстои тази идея да се развива допълнително, може и да се надгради. Финално решение по казуса няма”, подчерта военният министър.

Той каза, че все още не е ясно дали страната ни ще може да окаже поисканата от Украйна военна помощ. И коментира информацията, че Киев очаква от нас 16 МиГ-а и 14 Су-25. „Моята информация е много конкретна и тя е, че става въпрос за фалшива новина. Касае не само България, но и други страни членки на НАТО. Новината е напълно невярна”, категоричен бе Заков.

„Не мога да влизам в детайли, но това са елементи, които се опитваме да съберем, за да се види дали изобщо можем да изпратим нещо. Исканията са ясни, въпросът е дали има как да отговорим на тях”, каза Заков.

Той коментира и парите за отбрана в държавния бюджет. "Те никога не стигат, но главният въпрос е как ги харчим. Мисля, че подходът за харченето им от миналото трябва да се промени. За мен лично не е редно първо да се получава одобрение от парламента по конкретна сума и едва след това да се работи по даден проект. Това е сбъркан път на проектопланиране", категоричен бе Заков.

Той заяви, че не изключва възможността първоначално предложения за наследник на Стефан Янев - Тодор Тагарев, да започне да се присъедини към екипа на Министерството на отбраната. 

"Стефан Янев не го познавам от сега. Работили сме с него дълги години - бях посланик в НАТО, а той беше министър. Имаше много колегиално предаване, със съответната информация", подчерта Заков.