З а трети пореден път от началото на 2022 година на 9 декември преди обед за няколко часа ще бъдат отворени вратите на мемориалния комплекс на старопланинския връх Бузлуджа,
Достъп до вътрешността ще има за представители на медиите, държавните институции, дарители и доброволци, съобщи председателят на фондация „Проект Бузлуджа“ арх. Дора Иванова.
Идеята е да бъде представена реализацията на проекта за обезопасяване на и осигуряване на временен посетителски достъп“, финансиран с 388 000 лв от фондовете на Министерството на културата.С тези средства беше стабилизирана мозайката на купола, разчистени бяха металните и дървени останки върху покривната конструкция и азбеста, използван преди десетилетия за изолация.Завършени са специални пътеки, по които да се предвижват за в бъдеще туристите. Организирани са и първите доброволчески отряди , които ще подпомагат организираните посещения.
При осъществяването на проекта фондацията е работела в активно сътрудничество със старозагорската областна администрация и община Казанлък, представители на двете институции са сред „осиновителите“ на част от мозайките във външния кръг на монумента, припомни арх. Иванова. Специално за макар и временното отваряне на мемориала, който е със статут на паметник на културата от национално значение в България се очаква да пристигнат някои от най-големите специалисти в света в областта на реставрацията и запазване на паметниците на дисонантното изкуство. Сред тях ще бъдат проф. Йорг Хаспел, председател на борда на Немската фондация за опазване на паметниците, арх. Греъм Бел, член на борда на Европа Ностра, директор на „Култура Тръст“ Великобритания и на „Унгарската фондация ренесанс“ и проф. Томас Данцл, ръководител на катедра Реставрация в Техническия университет в Мюнхен, бивш директор на Института по опазване на паметниците в Саксония-Анхалт и във Виена .
Неотдавна Арх. Дора Иванова представи Проект Бузлуджа пред студентите по Културно наследство и консервация към Художествената академия на Естония. Поканата дойде от доц. Риин Алаталу, ръководител на магистърската програма и зам. президент на ИКОМОС за Европа (Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места).
Йорг Хаспел и Томас Данцл са на практика от самото начало сред най-дейните радетели за съхраняване на мемориалния комплекс и нееднократно са подчертавали необходимостта от пряка намеса на държавната при съхраняване на паметниците от тази епоха.Съвсем наскоро на посещение у нас беше и вицепрезидентът на Европа Ностра Пийт Яспърт, който заяви: „Бузлуджа е мястото, където миналото може да се срещне с бъдещето. Тя е част от историята на България и представлява противоречиво наследство, като това не бива да се отрича. Изключителната архитектура, свързана и с други исторически места и факти я правят съществена част от българския наратив. Искам да поздравя фондация „Проект Бузлуджа“ за тяхната инициатива и начина, по който се справят с това огромно предизвикателство за опазване и повторно използване на паметника и неговата заобикаляща среда.“ От няколко години фондация „Проект Бузлуджа“ е сред 1 350-те държавни структури, физически и юридически лица, които са членове на Европа Ностра.
Част от доброволците, които тази година работеха по разчистването на отпадъците по покривната конструкция и стабилизиране на мозайката.