0

Н яма вода! Хидрометеорологичните прогнози са много тежки и водната инфраструктура е амортизирана. Няма пари, изтичат в дупки, които никой десетилетия не е запълнил. В момента трябва да пазим всяка капка вода. Това стана ясно по време на изслушване на министрите на околната среда и водите Манол Генов и на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в парламента. 

Те бяха питани за констатирани проблеми в инфраструктурата и доставката на вода. С какви спешни мерки ще преодолеят кризата с питейното водоснабдяване. 35 години е неглижиран проблемът с огромните загуби на безценната течност. 70-80 процента от питейната вода изтича в канала, в земята, по улиците. Депутати и двамата министри назоваха проблема и призоваха да се реши. Констатираха липса на взаимодействие между отговорните институции, МОСВ, МРРБ, МЕ, МЗХ. Бившият служебен министър Виолета Комитова предложи да се създаде агенция, която да обедини управлението в сектора.

Експерт

Има повишена вероятност за по-скоро относително сух летен сезон, а за пролетта е трудно да се каже дали сезонът ще остане относително сух или с обилни валежи, прогнозира доц. Илиан Господинов от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). 2024 г. е била по-скоро маловодна, но не е сравнима с най-маловодните години като 1994 г., обясни експертът.  В Североизточна България е установена тенденция на трайно понижение на нивата на подземните води през последните години и особено през миналата. За март сумите на валежите са около и под нормата, като под нормата са валежите предимно в Североизточна България, а в останалата част от страната - около нормата - между 50 и 150 процента.

Мерки

Водите се приоритизират. Първа по значимост и грижа е водата за питейни нужди. Втора по важност е водата за напояване и едва тогава  водата може да се ползва за енергийни и други нужди. Ако имаме грижа за хората, трябва да заделим повече пари за ВиК проекти. Предложено беше да се облекчат процедурите за оценка на въздействието им върху околната среда. Похвалиха регионалния министър Иван Иванов за адекватната му подкрепа за търсене на алтернативните източници на вода. МОСВ следи нивото на 52 значими питейни язовира и определя балансирано тяхното ползване, каза министърът на околната среда и водите Иван Иванов. Те са пълни 66,12%, докато миналата година по това време са имали със 7% повече вода. Половината от ВиК операторите нямат установени защитни зони, затова спешна и безплатна мярка за намаляване на загубите е разкриването на незаконните присъединявания към мрежата. Кражбата на вода е сред най-големите проблеми на ВиК операторите и потребителите, стана ясно от отговорите на министрите.