0

875 деца чакат да бъдат осиновени. Толкова са вписаните в регистъра към края на януари тази година. Това обявиха пред „Телеграф“ от Агенцията за социално подпомагане. От институцията посочиха, че 376 деца са осиновени през 2024 година. В подпомагането на процеса участват съветите по осиновяване, които са създадени и функционират към 28 регионални дирекции за социално подпомагане (РДСП).

Основната дейност на съвета е свързана с определяне на подходящи осиновители, които са вписани в Регистъра на децата, които могат да бъдат осиновени при условията на пълно осиновяване съобразно поредността на вписване на осиновяващите, изразените от тяхна страна предпочитания (за пол, възраст, произход и здравословно състояние на детето), както и обстоятелства, които са от значение за интереса на детето. Изборът на подходящо семейство за детето цели да се гарантират правата и интересите на децата.

Грижа

Приемната грижа е друг механизъм за отглеждане и възпитание на деца, останали без родители или отнети от тях. Тя цели да осигури временна грижа за деца в риск, като целта е те да бъдат отглеждани в условията на сигурна, подкрепяща и стимулираща семейна среда. Приемният родител не е носител на родителски права по отношение на настаненото в семейството му дете, но има задължението и ангажиментите да осигури добри грижи, спокойна среда, внимание, които да благоприятстват за неговото правилно развитие и личностно формиране.

От институцията подчертават, че съгласно действащата нормативна уредба приемно семейство могат да бъдат двама съпрузи или отделно лице, при което се настанява дете за отглеждане съгласно договор. Основните изисквания към кандидатите са да не са осъждани, да не са поставени под запрещение, да нямат сериозни здравословни проблеми, които биха попречили на грижата за детето.

Възнаграждение

Месечното възнаграждение на професионалните приемни семейства се определя като процент от минималната работна заплата в зависимост от броя на настанените деца - 150% от минималната работна заплата за едно дете, 160% за две, а за три и повече 170%.

За децата, настанени в приемно семейство, се предоставят средства за отглеждане и възпитание на детето въз основа на административна заповед или съдебно решение за настаняване. Средствата се предоставят от общината или дирекция „Социално подпомагане“(ДСП), с която приемното семейство е сключила договор. Средствата са месечни и се диференцират съобразно възрастта на детето в размер 1,1 - кратния размер на линията на бедност за дете до 3 години, от 3 до 14 години – линията на бедност за съответната година; от 14 до навършване на пълнолетие на детето, а ако учи – до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст – 1,1-кратния размер на линията на бедност за съответната година.

За деца с увреждания, установени от компетентните здравни органи, към месечните средства се изплаща добавка в размер 30 на сто от линията на бедност за съответната година. В периода на настаняването приемното семейство и детето получават съдействие и подкрепа от страна на социалните работници от отдел „Закрила на детето“ (ОЗД) и от доставчици на социални услуги.

Грижата, предоставяна от приемните семейства за децата, настанени при тях, подлежи на постоянен мониторинг и контрол. При установени проблеми се изготвя доклад с препоръки за мерки и допълнителна подкрепа. В случаите на установени нарушения могат да бъдат наложени санкции, включително заличаване на приемното семейство от Регистъра на приемни семейства.

Към настоящия момент има недостиг на приемни семейства, желаещи да отглеждат деца с увреждания.

Дом

Към 31.12.2024 г. в Регистъра на утвърдените приемни семейства са регистрирани общо 1721 семейства, от които 6 са доброволни, а 1715 са професионални. Към същата дата в 388 приемни семейства не са настанени деца по различни причини. Заетите приемни семейства към края на 2024 г. са 1333.

По отношение на семействата, в които са настанени повече от едно дете, в огромния процент от случаите (близо 90%) в приемните семейства има настанено едно дете. Останалите случаи касаят предимно до деца, които са в родствена връзка.

Жена отива зад решетките за убийство на дъщеря си

Осъдиха на 8 години затвор Анка Михайлова, която уби осиновената си дъщеря Севда на 1 г. и 9 месеца. Присъдата на Окръжния съд беше потвърдена и от пловдивският апелативен съд за това, че на 16 октомври 2022 г. в Пловдив Михайлова е причинила по непредпазливост смъртта на дъщеря си вследствие на умишлено нанесена на 23 септември 2022 г. тежка телесна повреда.

В решението си от 47 страници апелативните магистрати отхвърлят като неоснователно твърдението на защитниците на подсъдимата, че е налице случайно деяние, понеже причина за смъртта на пострадалата било падане от леглото върху теракотен под. По време на направената експертиза вещите лица са установили 25 увреждания по тялото на детето и 9 увреждания по главата, част от които са в резултат на ухапвания от майката. Много от тях са причинени няколко дни преди инцидента, като безспорно е опровергана тезата на защитата, че тези стари наранявания са свързани с битов инцидент от паднали столове върху тялото на пострадалата. Експертите са категорични, че причина за смъртта е насилствена травма на главата, получена след силно разклащане, който механизъм описват като Синдром на разклатеното бебе, съчетан с удар от човешка ръка. Решението на магистратите подлежи на обжалване или протест пред Върховния касационен съд.