0

С редновековни саби и мечове, с които се е воювало по нашите земи, ще бъдат представени в Националния археологически институт с музей към БАН. Уникалната изложба „Хроники от стомана. Хладно оръжие от Българското средновековие“ ще бъде открита в четвъртък. Тя представя културата на войната по българските земи през Средновековието посредством най-емблематичните оръжия на епохата. Сред близо 120-те уникални експоната са изящно изработени мечове и саби, както и техни части и бойни ножове.

Битки

Акцент от изложбата е така наречената сабя от „български тип“ от района на гр. Червен бряг, произведена и използвана в периода от средата на IX до началото на XI в. Така наречените български саби са една от най-многобройните групи клинови оръжия на Ранното българско средновековие. От границите на днешна България произхождат общо 15 цели саби и 22 други елементи от тях.

Българската сабя от Червен бряг

 Българската сабя от Червен бряг
Т. Темелков

По повод изложбата в България пристигна Питър Джонсън, който е признат майстор-ковач и изследовател на мечове от Швеция. Той е известен по целия свят с изключителните си постижения в изработката на исторически реплики, съобщават от музея. Работата му връща към живот древните традиции и изкуството на мечовете. Той изучава в детайли мечове от Средновековието и Ренесанса, разкривайки тайната на техния дизайн, баланс и символика, и създава прецизни и вдъхновяващи копия. Произведенията му са високо оценени и могат да бъдат видени в колекциите на водещи музеи като Метрополитън музей в Ню Йорк и германския Клингенмузеум.

История 

Историята на мечовете започва преди повече от 5000 години. През хилядолетията те винаги са представлявали културни артефакти от голямо значение. Макар и вече излезли от обращение във всекидневния живот, те сякаш все още съхраняват част от вложената в тях сила. 

Питър Джонсън вчера изнесе лекция на тема „Размисли за меча“ в рамките на академичния семинар на Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките.