Д нес, когато икономическите неравенства се задълбочават, а богатството и властта се възприемат като гаранция за недосегаемост, е важно да припомним, че нашето конституционно управление почива на равенството пред закона и достойнството на всички хора. Няма добро управление, нито справедливост там, където законът не се прилага еднакво за всички. Това заявява държавният глава Румен Радев в свое приветствие по повод Деня на Българската конституция и професионален празник на българските юристи.
Президентът посочва, че днешният ден, в който честваме първата българска конституция, е и повод да отбележим заслугите на депутатите от Учредително събрание, които на 16 април 1879 г. във Велико Търново, полагат основите на нашата държавност. Румен Радев подчертава, че принципите, заложени в Търновската конституция за равенство на гражданите пред закона и отговорно управление, остават трайно в конституционната ни традиция и във всички моменти на национални изпитания следва неотлъчно да ни служат за политически ориентир.
Учредителното народно събрание съзнателно и категорично изключи всякакви предпоставки за неравенство в обществото, заявява държавният глава и посочва забраната на робството, титлите за благородство и разделението на хората на съсловия, както и отхвърлените различни видове избирателен ценз, които по онова време са били широко застъпени в конституциите на останалите европейски държави.
В приветствието си държавният глава поздравява също така българските юристи по повод техния празник и им пожелава успех в професионалната им дейност и в общественото им призвание да защитават принципите на правовата държава.
На 16 април 1879 г. в Търново е приета първата българска Конституция, така се поставя началото на националния ни конституционализъм, посочи пред депутатите председателят на Народното събрание Наталия Киселова по повод Деня на българската конституция и професионалния празник на юристите. В нашата история тя остава като най-демократичната за времето си, оттогава до днес българската държава е имала четири основни закона, отбеляза тя.
Действащата ни Конституция, приета от VII Велико Народно събрание, прогласи нашата втора република и потвърди републиканския принцип на републиканско управление, продължи Киселова. Тя подчерта още, че Конституцията от 1991 г. е въвела демократичните принципи на родния суверенитет, разделението на властите, правовата и социална държава. Чрез нея България стана пълноправен член на Съвета на Европа и на Европейския съюз, изтъкна Киселова.
По думите й конституционните промени през изминалите повече от 20 години са показали, че търсенето на съгласие между парламентарните групи е висш принцип и той гарантира успеха на тези промени.
Конституцията от 1991 г. е въздигнала във върховен принцип правата на човека и личността, неговото достойнство и сигурност, равнопоставеност на различни форми на собственост, гарантира закрила на детето и семейството, каза още председателят на парламента. От Търновската конституция до днес парламентарното управление остава безалтернативно, смята Киселова.
Да не забравяме стремежа на съзидателите на Конституцията - да бъдем изразители на волята на българския народ, без това да поставя под съмнение принадлежността на нашата родина и нейните граждани към общочовешките ценности- свобода, мир, хуманизъм, равенство и търпимост, призова Киселова. Като законодатели сме призвани в дейността си да утвърждаваме конституционните ценности и занапред в следващите десетилетия, посочи тя. Всеки от нас трябва да си отговори дали осъзнаваме дълга си да пазим националните интереси, да създадем демократична и правова държава, напомни председателят на НС. И добави - готови ли сме да запазим своите традиции и ценности, своята историческа памет и национална идентичност, без да жертваме правото на българските граждани към свободното европейско и демократично общество.
Честит Ден на конституцията, честит празник на българските юристи, завърши изказването си Наталия Киселова.
Върховенството на правото, справедливостта и силните демократични институции са основата на всяко свободно и устойчиво общество, заявява премиерът Росен Желязков на официалната страница на Министерския съвет във Facebook по повод Деня на Конституцията. Желязков честити и професионален празник на юристите в България.
На 16 април, когато отбелязваме приемането на Търновската конституция – първата стъпка към изграждането на модерната българска държавност, отдаваме почит на мъдростта и прозорливостта на онези, които положиха фундамента на парламентарната ни демокрация, посочва министър-председателят. По думите му правото не е просто система от правила – то е гарант за човешкото достойнство, свобода и равенство. Ето защо правосъдието е сред ключовите приоритети на правителството.
Работим за ефективна, прозрачна и справедлива съдебна система. Нашите усилия са насочени към ускоряване на съдебните процеси, разширяване на електронното правосъдие, въвеждане на по-строги мерки срещу домашното насилие и родителското отчуждение, както и към развитие на съдебната медиация като форма за справедливо и бързо разрешаване на спорове, отбелязва премиерът.
Той изказва искрено признание и благодарност към всички правни специалисти – съдии, прокурори, адвокати, нотариуси, юрисконсулти, преподаватели – за тяхната всеотдайност, висок професионализъм и принос в утвърждаването на правовия ред. Вярвам, че с общи усилия ще продължим да градим и отстояваме устоите на правовата държава, пише още в социалната мрежа премиерът.
По-рано днес председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви пред депутатите, че на 16 април 1879 г. в Търново е приета първата българска Конституция, така се поставя началото на националния ни конституционализъм. В нашата история тя остава като най-демократичната за времето си, оттогава до днес българската държава е имала четири основни закона, отбеляза тя.