Е мблематичната сграда на ул. „Сан Стефано“ в София, известна като Къщата с ягодите, е с нов собственик в лицето на директора на най-голямата българска IT компания Тенко Николов.
Предприемачът сам се похвали за новата си придобивка с публикация в социалните мрежи. „Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава“. Досега имотът бе собственост на фамилията на друг крупен бизнесмен - Валентин Златев.
Той обаче така и не предприе мерки по укрепването на къщата, която се руши от десетилетия.
Представителна
„Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията. Ангажирани сме със запазването на културното наследство на София и ще информираме обществеността за напредъка по проекта, когато имаме готово решение“, се казва в официално съобщение от компанията на Тенко Николов.
В него се уточнява още, че плановете са къщата първо да бъде обезопасена, а след това да се изготви план за реставрация. Идеята е да се „запази уникалният облик и историческа идентичност“ на сградата.
История
Къщата с ягодите е на близо век. Построена е през 1930 г. от архитекта Георги Кунев за семейството на банкера Димитър Иванов и съпругата му Надежда Станкович. Сградата получава наименованието Къщата с ягодите заради декоративните плодове, които били посадени в двора й.
След комунистическия преврат от 1944 г. е национализирана, като е била посолство на Румъния и търговско представителство на СССР. След 1990 г. собствеността е възстановена на наследниците.
През 2004 г. имотът е продаден, а през 2012 г. е придобит от Златев. През 2015 г. имаше протести, след като се разбра, че собственикът има намерение да разруши и след това да възстанови фасадата, зад която да стои модерна сграда. През 2021 г. той заяви, че е готов на банкова гаранция и че няма да променя облика на къщата.
Цена
Цената на сделката за Къщата с ягодите се пази в тайна, но преди време се коментираше, че Златев искал за нея 30 милиона лева и именно това е била голямата спирачка пред потенциалната сделка. За подобни суми се търгуват имоти в Лондон и Париж.
Експерти по недвижими имоти са категорични и че процедурата по възстановяването също е сложна и скъпа. Преди няколко години Валентин Златев се оплака от тогавашния главен архитект на София Здравко Здравков, който според думите му върнал готов проект за реконструкция на сградата – паметник на културата, след процедури за реставрацията, продължили цели 4 години.
Според техническа експертиза за състоянието на конструкцията на сградата от специалисти от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) има значителни деформации на плочите, пукнатини в тях и стените и интензивна корозия на армировките.
Людмил Христов