0

С гифт карти, заредени с по 100-200 лева, или с ваучери за СПА на стойност 300 лева обсипват госпожите в столичните детските градини или училищата за Коледа. Това е обичайният избор за подаръци от родителите по повод предстоящите празници. Има и далеч по-щедри родители, които решават да поглезят учителите с ваучер за екскурзия в чужбина. Тогава майките и татковците вадят от джоба си по стотачки на дете. Масово обаче решават да подарят гифт карта, чиято обща стойност е 100-200 лева.

Ясли

Майките и татковците на хлапетата от градините и яслите олекват най-яко с коледните подаръци за възпитателките, директорките, медсестрите, готвачките и леличките. Колкото са по-дребни мъниците, толкова по-големи са както харчовете, така и разправиите какво да се купи и за какви пари, показа проверка на „Телеграф“.

Обикновено дискусиите се вихрят във вайбър групите на родителите и завършват с нещо като недоволно съгласие с хиперактивните родители, предлагащи скъпи подаръци. С годините меракът на мамите и татковците да огреят всички госпожи се уталожват и учителите след четвърти клас остават с празни ръце.

Рекордите са в яслите и групите на най-малките в градините. Там се събират пари за почти всички от персонала. Даровете наброяват не по-малко от 4-5 комплекта, като всеки излиза средно поне 50 лева. Най на мода са ваучерите за книги от популярни книжарници и магазини за подаръци. Някои избират да подарят на обучаващите и възпитаващи наследниците им масаж – такъв ваучер струва поне 60 лева за половин час в многобройните кинезицентрове в града, и както установи „Телеграф“ са тайничко особено желани от учителското съсловие. Популярност набира закупуването на подаръци – в допълнение към ваучерите, от благотворителните базари, каквито в Стара Загора вече са традиция.

Шоколад

„Работата ми е свързана с хора, включително – много учителки. Пред мен са споделяли, че най-досадни за тях са коледните чаши, свещи, хартиени цветя и тем подобни. Това, което най-много им допада, е ваучер за книжарница или някакви шоколадови изделия. Общо взето, нещо приложимо“, обясни Искра Иванова, майка на четиригодишно хлапе от старозагорска детска градина.

Във всички варненски училища и градини е забранено приемането на подаръци от преподавателите от страна на децата или родителите. Въпреки това често настойниците на малчуганите продължават да събират пари и купуват за празниците на учителите кошници с цветя, чиято цена варира от 25 до 100 лв. В почти всички учебни заведения в града са организирани размени на подаръци между самите деца. На лотариен принцип те изтеглят другарчето си, на което да поднесат дар за празника, а сумата се определя от договорка между родителите, като най-често тя е между 20 и 30 лева.

Класна пожела съдомиялна

Преди години една от преподавателките в благоевградско училище беше подсказала на бъдещите абитуриенти от своя клас, че не е лошо да й подарят съдомиялна машина. Тогава доста родители скочиха, че това не е правилно. Защото всеки подарък е от сърце и зависи от финансовите възможности на родителите на децата, а не от желанието на техния учител.

„При нас се заделят между 20 и 30 лева. Синът ми е в 11-и клас в гимназия в Благоевград. Някои си подаряват книги, но повечето искат други неща – момичетата държат на гримове и лакове, момчетата – на определени сувенири или някаква дреха. За класната се събират по 10 лева от дете“, твърди Росица Благоева от Благоевград. Със сигурност учителката ще получи красив букет и нещо, което да е полезно за дома й. Други обаче купуват на учителите дрехи, обувки, козметика, понякога им подаряват ваучери на определена стойност.

В началото на годината събират по 20 лева за букети и дарове

Най-малките ученици в Русе подаряват на учителите си изработени от тях картички или дребни коледни украшения и този много мил жест е най-скъп за преподавателите. Но ако целият клас трябва да засвидетелства внимание, тогава родителският комитет решава какво да се купи. Обикновено в началото на всяка учебна година от близките се събират по 10-20 лева за букети или някакви подаръчета на класната по случай 8 март, завършването на учебните занятия и други поводи.

„Имаме група във Вайбър. Родителският комитет прави предложение в групата и ако всички са съгласни, подаръкът се купува. Обикновено това е нещо дребно, в никакъв случай не става въпрос за скъп подарък. За тази Коледа например ще вземем някаква празнична украса. Не сме събирали пари, останали са ни от миналата година“, каза Румен Иванов, дядо на седмокласничка от русенско училище.

В Германия 5 евро са много

В Германия подаръците за госпожите са  символични спрямо това, което се подарява в България. „Получихме мейл децата да носят по 5 евро, за да купят по цвете и шоколад на двете класни. След няколко часа имахме още един мейл. Явно недоволни родители са възразили, че сумата е голяма“, разказа българка, живееща в чужбина.

Нашенка, работила в Швеция като учителка в детска градина, също споделя опит. „Символични са подаръците, кутия бонбони или въобще нищо. Само някои родители го правят. Но това, което съм запомнила, беше обикновени ръкавички и крем за ръце с картичка. На нея пишеше: "За ръцете, които се грижат за моето дете". Другите не запомних, но това още го помня“, разказва още жената.

* Над темата работиха: Виктор Димитров, Любомир Славов, Жанета Йорданова, Елена Дюлгерова, Владимир Симеонов