0

Д опълнителни видове изследвания в различни възрастови групи с цел ранно откриване на заболявания да бъдат включени в пакета за профилактични дейности. Това е предложено в проект за промени в Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията.

Допълнителни видове изследвания в различни възрастови групи с цел ранно откриване на заболявания да бъдат включени в пакета за профилактични дейности. Това е предложено в проект за промени в Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията.

Проектът е публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.

В мотивите за промени е посочено, че се предлагат

нови дейности за деца, за бременни жени и за лицата над 18 - годишна възраст

В проекта за изменение на наредбата се предлага на децата на седем, на 10 , на 13 и на 16 години да се правят изследвания на кръвна картина и урина, като за 16-годишните се предвижда и изследване на кръвна захар и холестерол.

За бременните жени се предлагат два допълнителни ехографски прегледа, които към момента са два, както и

ехографско изследване за фетална морфология

Предлага се и възможността за заплатено от НЗОК изследване за хепатит С.

За хората над 18-годишна възраст се предлага добавянето на профилактични медико-диагностични изследвания, включващи изследване през пет години на кръвна картина, АСАТ, АЛАТ, креатинин и урина, предаде БТА. За жените на възраст от 30 -  до 50-годишна възраст се добавя задължително

периодично ехографско изследване на млечните жлези

с което в раненстадий има възможност за установяване на евентуални изменения и предприемане на последващи действия за ранно диагностициране на евентуални злокачествени заболявания на млечната жлеза.

В проекта се предлагат допълнителни изследвания и на пациентите с диагноза Синдром на Търнър.