• Отзоваха Пламен Георгиев като консул във Валенсия
  • Той: Това е реваншизъм след засегнати интереси
  • Квотата при дипломатите – надвишена, по закон е до 20%
  • Отзоваха Пламен Георгиев като консул във Валенсия
  • Той: Това е реваншизъм след засегнати интереси
  • Квотата при дипломатите – надвишена, по закон е до 20%

Край на непрофесионалните и несвойствени политически назначения във властта, в това число и сред дипломатите. Това обеща премиерът Кирил Петков на първото заседание на МС за новата година. В резултат на тази цел от поста си на консул в испанския град Валенсия бе освободен Пламен Георгиев. Той бе назначен през август 2019 година по време на последното правителство на ГЕРБ, след като през юли същата година подаде оставка като председател на КПКОНПИ и още в същия ден бе одобрена от НС. Георгиев бе свален от шефското място след скандала с терасата на апартамента му в София, въпреки че проверката на НАП тогава показа, че всичко около доходите и придобиването на имота е чисто. След идваното на власт на новия кабинет последваха предложения за махането на Георгиев, като от сдружение „Боец“ дори внесоха такова искане в МС. Това се случи покрай празниците и затова нямаше мигновена реакция от кабинета, което пък предизвика критики, че искат да го запазят на поста. По всяка вероятност това е в основата на рокадата, въпреки че към момента не е ясно кой ще замести Георгиев. Премиерът определи назначаването му като политическо. Отзоваването му пък той определи като символ, че този тип назначения не са методът, по който ще се действа оттук нататък. Говорителят на МС Лена Бориславова пък уточни, че политическите назначения

ще бъдат сведени до минимум

особено на хора, които нямат качества. Относно тези в дипломацията тя поясни, че политическата квота е била надвишена и една от основните им мерки е да се ограничи в рамките на закона. Към този момент не е било обсъждано ще има ли цялостна преоценка и анализ на дипломатическите назначения, но не изключи такъв разговор да се проведе. По-късно от МВнР съобщиха, че Георгиев е бил назначен от политическата квота. Решението за освобождаването му пък е оптимизиране на броя на лицата, назначени за ръководители на мисиите ни в чужбина извън състава на дипломатическата служба. По закон тази квота не бива да надхвърля 20% от общия брой на ръководителите на задгранични представителства.

На свой ред самият Георгиев отрече пред Нова телевизия да е политическо назначение на ГЕРБ. Смята обаче, че уволнението му е политически мотивирано. По думите му мотивите не са свързани с работа му, още повече че две поредни години

има две положителни оценки

Поясни, че е назначен съвсем законно. Пред БТВ пък той защити тезата, че отзоваването му е реваншизъм, и то заради засегнати интереси при предишната си работа като ръководител на КПКОНПИ и като прокурор. „Очевидно, че част от тези хора, на които сме засегнали интересите, в момента управляват държавата“, заяви той, като напомня, че като шеф на антикорупционната комисия е запорирал имоти за над 2 млрд. лв.

Междувременно темата стана повод за коментари и в НС. Пръв я подхвана Александър Симов от БСП, като според него МС трябва да бъде поздравен за това решение. По думите му мястото на Георгиев не е било за консул. Същата теза защити и Тошко Йорданов от ИТН. "Е, моля ви се, не му беше мястото там. Даже трябваше по-рано да се случи, но, разбира се, чисто технологично изисква време. Той не е подходящ за тази позиция", коментира Йорданов. От ГЕРБ-СДС бяха по-лаконични, като заявиха, че право на правителството е да определя кои да са посланиците.

Смениха 9 от областни, другата седмица - още

Кабинетът смени 9 от областните управители. Назначени са такива в Бургас, Благоевград, Велико Търново, Добрич, Видин, Смолян, София-област, Пловдив и Хасково. Всички те са от квотите на БСП и на ДБ. Валери Сарандев поема Благоевград, като той е заемал същата длъжност и през 2017 г., а досега е бил зам.-кмет на Гоце Делчев. Стойко Танков, който е бил депутат в 39-о и 40-о НС, ще ръководи област Бургас. Юристът Людмила Илиева поема Търново, Видин - Любен Иванов, а Добрич - Галин Господинов, който досега бе зам.-областен. Общинарят Йордан Иванов е назначен за областен управител в Пловдив, а шефът на Общинския съвет в Златоград Емил Хубчев поема Смолян. Иван Иванов пък застава начело на Софийска област, като през 2013-2014 г. е бил дори зам. военен министър. Депутатът от 45-о и 46-о НС Ката Панева от ДБ поема Хасково, като преди това е била общински съветник в Димитровград. Другата седмица ще бъдат назначени и останалите от другите партийни квоти. Няма да им се вменяват нови функции, но те по закон са част от политическия кабинет и като такива трябва да прокарват на регионално ниво мерките на правителството.