0

Д окато в България чакаме по опашки за ТЕЛК, в Китай създадоха първата болница в света, в която ще работят изцяло лекари-роботи. Само за няколко дни роботите ще могат да лекуват по 10 000 души. Ако това се налагаше да вършат хора – тези пациенти биха били прегледани за две години.

„Водещите болници в Китай са тясно свързани с най-престижните университети. В Пекин двата най-големи университета „Цинхуа” и Пекинският – работят с болници, което е хубаво, защото снабдяват лечебните заведение не само със студенти, които стажуват там.

Но и с най-новите технологии, които се въвеждат на практика и могат да се ползват директно в болниците. Подобно е положението и в Шанхай”. Това разказа в ефира на „Събуди се” адвокатът по инвестиционно право и професор по бизнес английски д-р Димитър Владиков.

По време на проби докторите роботи постигнали впечатляващите 93,06% акуратност при отговорите на въпросите от изпита за здравно лицензиране в САЩ. По отношение на основните респираторни болести виртуалните медицински експерти съумели да симулират целия развой на диагностициране и лекуване на пациенти. Това включва консултация, диагностика, лекуване и рехабилитация. Информацията, поднасяна на роболекарите, може да бъде разширена безпределно, споделят още китайските експерти.

За момента разполагаем на пациентите са 14 виртуални лекари и четири медицински сестри. Задачата на 14-те лекари е да диагностицират болести и да формулират подробни проекти за лекуване, а четирите робомедицински сестри трябва да се концентрират върху всекидневните грижи за пациентите.

Пренасянето на AI болничното заведение в реалния свят значи, че действителните студенти по медицина могат да получат усъвършенствани благоприятни условия за образование. Предлагането на проекти за лекуване без боязън от причиняване на щета на действителни пациенти ще им разреши да практикуват в среда без риск. Това в последна сметка ще докара до развъждането на “висококвалифицирани лекари ” убеден е Лю.