Р адиостанция предизвика множество критики, след като уволни повечето от служителите си и ги замени с водещи, генерирани от изкуствен интелект. Въпросът е това ли ни чака всички и колко хора ще останат на улицата, изместени на работното място от AI и роботи, които са им взели хляба...
Използвайки нова технология, полската радиостанция OFF Radio Kraków, регионален клон на обществената телевизия в страната, излъчи „интервю“ с Вислава Шимборска, полска поетеса, носителка на Нобелова награда, починала през 2012 г.
Интервюто пресъздаваше стила на говорене на Шимборска, за да отговори на въпроси за тазгодишната Нобелова награда за литература.
Марчин Пулит, държавният служител, отговорен за надзора на преминаването на станцията към съдържание с изкуствен интелект, заяви: „Това е изследователски и медиен експеримент, който има за цел да проучи бъдещото въздействие на изкуствения интелект върху медиите, журналистиката и културата.“
Той добави, че станцията е прекратила договорите с няколко журналисти поради нисък рейтинг, като ги е заменила с лица с изкуствен интелект от 22 октомври.
Решението беше заклеймено от някои от слушателите на станцията и бивши журналисти.
„Използването на изкуствен интелект е опасна стъпка, която може да доведе до значителни вреди“, заяви бившият водещ на OFF Radio Kraków Матеуш Демски.
Сред критиците на новия формат, управляван от изкуствен интелект, е и консултативният съвет на радиостанцията, който заяви, че е „потресен“.
В изявление той добави, че ще се „противопостави решително на всякакви действия, които подкопават постиженията и културното наследство на станцията в Краков“.
В отговор на гнева от съкращенията и замяната на човешките водещи с изкуствен интелект Пулит заяви, че експериментът е предвиден да продължи три месеца, след което новото поколение млади журналисти ще поеме управлението.
Съдържанието, генерирано от изкуствен интелект и публикувано от станцията, е обозначено с изявление в горната част, което гласи: „Цялото съдържание на тази страница е генерирано с помощта на изкуствен интелект. То е част от проект на радиото и от по-широк дебат за използването на ИИ в културата и медиите“.
*Източник: БГНЕС