0

В ремето си тече. Вековете се сменят. Поколения хора си отиват. Но те са винаги и високо там - между небето и земята. По-близо до небесната шир, а не до земните недра, от които произлизат. Величествени и по-достъпни за орлите, отколкото за хората. Но пък със своите легенди за заровено имане на комити и хайдути не спират да водят иманяри към себе си. 

Това е природният феномен, който сякаш е разперил крила между симитлийските села Брестово и Сухострел. Това са прочутите Коматински скали или Коматиница, които докосват небето със своята височина от 100 метра. Уникалният мегалитен комплекс, който грабва окото със своите мащаби, все още е слабо познат на туристите в страната и чужбина. Затова пък къта в себе си много мистика и още повече легенди. И така е от незапомнени времена.

Скалната композиция „разказва” за войводи, за хайдути, за комити, за търсачи на имане, за тайнствени пещери, които крият жълтици и алтъни. Затова и тази природна забележителност е на ръба между реалността и мистериозното. Сигурно е едно – струва си да се види тази красота, изваяна преди 35-40 милиона години. 

В последните десетилетия обаче приказният геоложки феномен е предимно обект на иманярски набези. Мнозина идват тук, привлечени от легенди от XIX век. През турско робство убежище в района са намирали борците за свобода на страната, както и истински разбойници, които обирали богаташи и керванджии. Отвисоко те наблюдавали дали по петите им не са тръгнали потери, Коматиница била много удобна за отбрана. А и за „сейф”, в който се изсипвали реки от злато. 

Затова не липсват и истории за опити на различни хора да се докопат до златното имане. Те се разказват от по-възрастните жители на село Брестово. Някога, преди много години, двама мъже се натъкнали на част от жълтиците. Успели някак да се измъкнат от капана на скалите. Но после не могли да имат деца, затрили се родовете им. Не видели щастие, а само страдание заради задигнатото богатство от Коматинските скали. 

„Златото там е прокълнато, то е „кърваво”, с кръв е взето, затова не бива да го докосва човешка ръка. Защото тези, които са го скрили сред скалите, са проклели всеки, които стигне до златото, да бъде застигнат от зло и беда”, споделят брестовчани. Те не припарват до скалния комплекс, тъй като през миналия век са намерени човешки кости на мъж, който останал заклещен между скалните стени. Завинаги останал в утробата на Коматиница.  

Местните хора припомнят и друго предание. За техен съселянин, който добил смелост и кураж в края на XIX век да се вмъкне в недрата на Коматиница и да търси имане. Не го спрели увещанията на близките му да не стъпва там, тъй като златото е прокълнато. Щастието му се усмихнало – намерил сандък с пари. Върнал се в селото за въжета, но така и не се прибрал повече вкъщи. Щастието му се оказало кратко, пропаднал в огромна пещера заедно със сандъка. 

Днес до Коматинските скали води черен път, който е проходим само за джипове. Никой не остава безразличен при вида на уникалния скален масив, който наистина спира дъха на всеки, който го зърне отблизо. Поразява не само с височината си, но и с отвесите си. Композицията е разделена на три части, като най-внушителна е тази, която е на югозапад. 

Природата е изваяла Богинята Майка

Хората с въображение оприличават скалите на различни вкаменени фигури, най-голямата от които е като огромна уста на праисторическо животно. За други мегалитите представляват един огромен венец. 

Откъм близката река пък има скална фигура, която поразително прилича на бременната Богиня Майка от езическите времена. Като че посланието на мегалитното чудо е, че не е важно златото, а децата. И все така Коматиница пази непокътнати в себе си заровените съкровища. 

Районът е рай за катерачите

Местните вярват, че рано или късно известните Коматински скали ще станат туристическа атракция, а тя е и рай за катерачите. Преди години община Симитли изготви европейски проект за развитието на скалното катерене в региона и най-вече в Коматиница. Но така и не се намериха европейски пари, с които да се реализира той. А тук е чудесно място за отдих, за разходки, за планинарство и за вдигане на адреналина, споделят хора в интернет форуми. Опитни катерачи също прииждат насам, за да тренират на скалния масив. Фотографи не пропускат да снимат забележителни пейзажи. 

Величествените скали тепърва ще стават притегателен център за туристи от страната и чужбина. Защото в този динамичен и забързан свят все повече са тези, които искат да избягат от градовете и да се насладят на тишина, спокойствие, красота. Всичко това дават на всеки посетител величествените и красиви Коматински скали. Там, където орлите вият гнездата си, а хората се сдобиват със спомени за цял живот.