Д алечен свят, покрит с океани, гъмжащ от живот. Това е най-вероятното обяснение за ново откритие, направено от учени, които казват, че са открили най-обещаващите признаци на живот извън нашата слънчева система.
Използвайки данни от космическия телескоп Джеймс Уеб (JWST), астрономите, ръководени от университета в Кеймбридж , идентифицираха химическите пръстови отпечатъци диметил сулфид (DMS) и диметил дисулфид (DMDS) – молекули, които показват живот. Тук на Земята тези молекули се произвеждат само от живи организми – предимно микробен живот като морски фитопланктон, съобщава Daily Mail.
Молекулите са открити в атмосферата на екзопланетата K2-18b, която се намира на около 124 светлинни години от Земята в съзвездието Лъв. Той обикаля около звезда червено джудже в така наречената „обитаема зона“ – смятана за най-обещаващото място за намиране на поддържащи живота планети. K2-18b е 2,6 пъти по-голям и 8,6 пъти по-масивен от Земята и експертите смятат, че вероятно е покрит с океан – което го прави това, което те наричат „Hycean свят“.
Температурата на планетата е подобна на тази на Земята, но тя обикаля толкова близо до своята звезда, че една година там продължава само 33 дни. По-ранни наблюдения идентифицираха метан и въглероден диоксид в неговата атмосфера – първият път, когато базирани на въглерод молекули бяха открити на екзопланета в обитаемата зона.
Сега анализът на нови данни разкри съединенията, които – доколкото е известно на учените – се произвеждат само от живи организми.
Концентрациите на DMS и DMDS в атмосферата на K2-18b са много различни от тези на Земята, където обикновено са под една част на милиард по обем.