0

П риемането на окситоцин, известен като хормонът на любовта, е малко вероятно да подейства като чудодейно лекарство за спасяването на разпадащ се брак, смятат учени от университета в Есекс, писа Юрикалърт.

Изследването, което е направено в сътрудничество със специалисти от университета в Кардиф, показва, че терапия помага повече на мъжете да разпознават емоциите, отколкото прием на окситоцин, отделян от организма по естествен начин и играещ важна роля за регулирането на поведението, чувствата и личните взаимоотношения.

Това е заключението на специалистите, въпреки че съдържащи хормона назални спрейове са рекламирани като панацея за спасяване на разрушени бракове, засилване на връзката между родители и деца, дори за намаляване на телесните мазнини.

Учените обаче установяват, че тези препарати не оказват въздействие върху повечето от около 100 мъже, които са взели участие в изследването, което е публикувано във “Philosophical Transactions of the Royal Society”.

Според доктор Кейти Дотърс от университета в Есекс съвместната работа с екипа от Кардиф показва, че е необходимо да се натрупат повече знания за окситоцина, преди да се използва като лечение. 

“Нашето проучване служи като важно напомняне, че окситоцинът не винаги може да е най-ефективният инструмент, когато се опитваме да подобрим социалния живот и психичното здраве на другите”, обяснява тя. 

Специалистите от Есекс и Кардиф установяват, че здрави, млади мъже, преминали през специална компютърно-базирана програма за обучение на емоции, по-добре се справят с разпознаването на някои от тях, отколкото представители на силния пол, получили окситоцин.

В изследването са се включили 104 мъже на средна възраст 19 години, които са тествани на случаен принцип. Част от тях са получили интраназално окситоцин,  други - плацебо, а след това част от доброволците са взели участие в специална програма за емоционално обучение.

Според доктор Дотърс са необходими повече изследвания на окситоцина при жени и при страдащи от психични разстройства.