Н ебето засвети в червено в нощта срещу петък. Северното сияние, видяно и у нас, беше резултат от силна геомагнитна буря. За втори път тази година от нашата страна станахме свидетели на красивото явление.
Прогноза
През последните дни в специализираните уебсайтове, които проследяват слънчевата активност и геомагнитните бури, имаше прогноза, според която в късните часове на 10 октомври, в нощта срещу 11 октомври, както и през деня на същата дата, т.нар. Kp-индекс, който характеризира смутеността на земната магнитосфера, ще достигне стойност 8, съобщи Пенчо Маркишки, който е физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия” на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.
Северното сияние от Белоградчишките скали
На практика това означава силна геомагнитна буря, поради което професионални и любители астрономи решиха да проверят дали в нощта срещу 11 октомври от България няма да се наблюдава полярно сияние. „Тези очаквания се оправдаха напълно - небето над северния хоризонт засвети в червен цвят, малко трудно забележим с невъоръжено око, който обаче на фотографии, заснети дори с телефон, се регистрираше достатъчно ясно.
Красивото явление от Рожен
Явлението можеше да се наблюдава от по-неосветени райони, след като облаците над някои части на страната се разсеяха в първите часове на нощта“, разказа още той.
Апаратура
Силната магнитна буря, обхванала Земята, беше засечена и от БАН. Малко след 18 ч. българско време апаратурата в Геомагнитна обсерватория-Панагюрище регистрира резкия скок в стойностите на магнитното поле. В планетарен мащаб бурята е от категория G4 (много силна), но на територията на нашата страна измерените вариации са с една степен по-ниски. Пикът на смущенията е регистриран малко след полунощ, като се очаква до края на седмицата полето да се нормализира.
Магнитни бури от този клас се регистрират сравнително рядко – една-две годишно. Последната такава буря беше наблюдавана през м. май, когато част от Северното сияние беше видима и от територията на нашата страна.
Милена Димитрова