0

В ъзможно ли е в среда на ниска гравитация, бомбардиране от високоенергетични частици, различен газов състав, радиация и пр. и пр. да се размножават животни в космоса? Ако искаме да виреем в космическото пространство, трябва да се научим и да се възпроизвеждаме там, което до момента ни убягва.

При скорошен експеримент здрави мишки се родиха след зачеване със сперма, съхранявана 6 години на Международната космическа станция (МКС), където увреждащата ДНК радиация е 100 пъти по-силна от тази на Земята.

Експериментът е проведен от японски учени. Част от пробите били върнати след 9 месеца, някои след година и 9 месеца, а последната проба след близо 6 години, най-дълго престоялата биологична проба на МКС.

Изследователите лиофилизирали сперма на мишка, техника, която позволила сперматозоидите да бъдат запазени при стайна температура повече от година.

Сперматозоидите били изстреляни към МКС през август 2013 г. и след като пристигнали, астронавтите ги съхранявали във фризер при минус 95 градуса по Целзий, съобщи БНР.

Подобни експерименти предполагат, че и човешка сперма може да се окаже устойчива в космоса и в случай на фатален катаклизъм на Земята да изиграе роля в потенциално заселване на космическа колония в една нова техно-биологична версия на Ноевия ковчег.